yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Antalya Yangını: Büyük Felaket!

Türkiye, bir çevre felaketi yaşıyor. Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı, Karabük Köyü yakınlarında, perşembe günü şiddetli rüzgarın etkisiyle, elektrik tellerinin temasıyla başlayan orman yangını, bir türlü söndürülemiyor.

ANTALYA TARİHİNİN EN BÜYÜK YANGINI

Köylerin boşaltıldığı, evlerin kül olduğu, Antalya tarihinin en büyük yangınını kontrol altına almak için Orman Genel Müdürlüğü'nün, 8 helikopter, 7 uçak, 160 arozöz, 9 dozer, ile 160 mühendis ve bin 300 civarında orman işçisi, alevleri söndürmek için mücadele ediyor. Dördü tehlikeli altı noktada devam eden yangını söndürme çalışmaları, rüzgarın şiddetini artırması nedeniyle güçlükle sürdürülüyor.
Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu yaptığı açıklamada, alevlerin açılan güvenlik hatlarını aşarak genişlediğini ve Sağırin mevkisinden itibaren Çardak köyü ve Taşağıl beldesinin kenar mahallelerini tehdit etmeye başladığını bildirdi. Alevlerin, Taşağıl'ın güneydoğusuna doğru hızla ilerlediğini ve çevre köyleri tehdit ettiğini ifade eden Kurtulmuşlu:

"YAŞADIĞIMIZ RİSK TARİF EDİLEMEZ"

"Yaşadığımız risk tarif edilemez. Köylerdeki yüzlerce insanı, dozerlerle ve araçlarla çıkarttık. Büyük tehlike yaşadık. Çalışan ekipler de büyük tehlike atlattı. Alevlerin açılan hattı aşması nedeniyle ekipler, ateşin arasında kaldılar. Gerekli müdahaleler yapıldı. Aspendos tarafında ise şimdilik bir tehlike yok. Alevler ve tehlike, Manavgat yönüne doğru ilerliyor. Ormanlar, evler ve tarım alanları iç içe. Çardak köyünde konutlar tehdit altında" diye konuştu.

13.000 HEKTARLIK ALAN KÜL OLDU

Aşırı rüzgâr nedeniyle Manavgat'tan Serik İlçesi'ne sıçrayan orman yangını, dün Karataş ve Akbaş köylerinde 70'ten fazla evin yanmasına ve onlarca küçük ve büyükbaş hayvanın telef olmasına neden olmuştu. Serik İlçesi'nde, Aspendos Antik Kenti'ne bir kilometre yaklaşan alevler, rüzgârın ters esmesiyle birlikte yeniden Manavgat İlçesi'ne yöneldi. Türkiye'de 2006 yılında, 7762 ve 2007 yılında 11.438 bin hektar alan yangınlarda kül olurken, Antalya'da çıkan yangında, şu ana kadar 13 bin hektarlık alan kül oldu. Yangın, şiddetli rüzgarın da etkisiyle yayılarak devam ediyor.

Karataş ve Akbaş köyü, yangında tamamen kül oldu. Köylüler, evlerinin adeta savaştan çıkmışa döndüğünü ve ne yapacaklarını bilemediklerini söylediler. Akbaş Köyü'nde kayıp olduğu bildirilen iki vatandaştan birisinin cesedine ulaşıldı.

Öte yandan Kumluca İlçesi yakınlarında ikinci yangın başladı. Yangında 3 hektarlık alan zarar görürken, yangının vadiye doğru ilerlediği bildirildi. Bu arada meteoroloji, yangının söndürülmesine engel olan rüzgarın tekrar etkisini artıracağını açıkladı.

ALEVLER: "60 YILI KÜL ETTİ"

Antalya'da binlerce hektar orman alanını kül eden yangının bilançosu, felaketin boyutlarını ortaya koyuyor. Yanan ağaçların değeri, söndürme çalışmaları, bölgenin yeniden ağaçlandırılması ve yeni dikimin 30-40 yıllık bakımı için gereken miktar, 1 milyar YTL'nin (1 katrilyon TL) üzerinde.

Manavgat ve Serik ilçelerinde 4 köyü yutan, 2 köye de büyük zarar veren yangında, tahminen 16 milyon ağaç kül oldu. Orman Mühendisleri Odası, Batı Akdeniz Şube Başkanı Hasan Akyol, yanan ormanlık alanın hesabını şöyle yapıyor:

"60-70 yaşındaki bir kızılçam ağacının değeri, yaklaşık 500 YTL'dir. Bir hektarlık ormanda, bin civarında ağaç var, ancak değeri iyi olan ağaç sayısının 200 olduğunu varsayarsak, bir hektardaki kayıp, 100 bin YTL olur. 10 bin hektar alan yandıysa, bir milyar YTL (bir katrilyon lira) kayıp olduğu ortaya çıkar."

TEMA Vakfı Ağaçlandırma Bölüm Başkanı, Hayrullah Oğuz ise, "Yanan ağaçlar 60-70 yaşında olduğu için ekonomik kayıp çok daha fazladır" yorumunu yaptı. Şu ana kadar söndürme çalışmaları için de, 4 milyon YTL harcandığı tahmin ediliyor.

DR. UYGAR ÖZESMİ: "AKDENİZ'İ BÜYÜK KURAKLIK BEKLİYOR"

Sıcaklıkların artışıyla beraber, özellikle Akdeniz Bölgesi'nde büyük kuraklık bekleniyor. Dolayısıyla, şu anda gördüğümüz yangınların, ileride çok daha tehlikeli boyutlara ulaşma olasılığı var. İnsanlık, Dünya'nın kaldırabileceğinden çok daha fazlasını tüketiyor.

HEDİYE GÜNDÜZ: "SU VE YAĞMUR REJİMİ ETKİLENECEK"

Yanan bölgede 900'ün üzerinde bitki çeşidi vardı. Endemik Mavi Sedir Ormanı ve kekik türleri vardı. Bu eko-sistemin kendini toparlaması zaman alacaktır. Ağaçların altındaki toprak örtüsü ve canlılar tamamen yandı. Bu ormanın azalması, su ve yağmur rejimini olumsuz etkiler.

PROF. DR. GÜLEN ÖZALP: "KIZILÇAM, 40-50 YILDA YENİLENİR"

Bölgedeki kızılçam, akça kesme ve kocayemiş gibi ağaçların eski haline gelmesi için en az 40-50 yıl lazım. Bölgede yer alan maki bitki örtüsü, iyi bir çalışma yapılırsa, 3-5 yıl sonra yeşillenebilir. Aynı yangın Doğu Karadeniz'de çıksa, coğrafi koşullar nedeniyle kayıp bu kadar olmazdı.

Yaklasansaat, 04/08/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat