yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İşitme Kaybı Nedenlerinden Birisi de: "Gürültü"

Memorial Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanlarından Doç.Dr. Erkan Tarhan, "Kalıcı işitme kaybının nedenleri"ni açıkladı. Tarhan'a göre, kalıcı işitme kaybının en önemli nedeni "gürültü".

Metal ve ağaç işçileri, gemi, uçak, otomobil sanayi çalışanları, iş makinelerini kullananlar, havaalanı çalışanları gibi birçok iş kolunda, uzun süreli yoğun gürültüye maruz kalınmaktadır. Teknolojinin baş döndürücü gelişmeler gösterdiği günümüzde, yaşam alanları iç içe girmiştir. Yoğun kent trafiği, iş makineleri, gece kulüpleri, diskolar, konserler, walkmanlar, ev sinema ve ses sistemleriyle; "gürültü", sadece bu meslek kollarında çalışanların değil, hepimizi ilgilendiren toplum ve çevre sağlığı sorunu haline gelmiştir.

"KALICI EŞİK KAYMASI"


Sesin şiddeti, doğrudan kulak zarına ulaşan mekanik basınçla ilişkilidir. Desibel(dB: ses şiddeti ölçüm birimi) olarak ölçülür. Kulağımız, 0-140 dB arası sesleri algılar. 140 dB, kulakta ağrı, kulak zarında yırtılma gibi etkiler yapar. Gürültüye bağlı işitme kaybı, 90 desibel üzerindeki şiddette, ses gürültüsüne maruz kalma sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Etkilenmenin boyutu, gürültüye maruz kalma süresi, gürültünün frekansı, şiddeti, kesikli ya da sabit olması ile doğrudan ilişkilidir.

Gürültü etkisiyle, işitme sisteminde başlıca üç etki görülür:

Akustik travma ve geçici eşik kaymasında işitme kaybı ve çınlama geri dönüşümlü iken, kalıcı eşik kaymasında ise maalesef işitme kaybı kalıcı olmaktadır. Gürültülü ortamda bulunan biri, eğer işitmede azlık, çınlama gibi bir rahatsızlık fark ederse; derhal o ortamdan uzaklaşmalı ve kulağını ve işitme sinirini bu travmadan korumalıdır. Eğer gürültü yeterli şiddet ve sürede etkilememişse; işitme eşiğindeki değişim, uzun zaman sonra, giderek normale dönmektedir.

GÜRÜLTÜ ARTTIKÇA: "İŞİTME KAYBI DA ARTMAKTADIR"


Gürültü düzeyi arttıkça, oluşan işitme kaybı ve buna bağlı olarak iyileşme süresi de uzamaktadır. Kalıcı eşik kaymasında, iç kulak hücreleri harap olmakta ve işitme kaybı kalıcı hale gelmektedir. Gürültü ile oluşan işitme kayıpları, genellikle yüksek seslerde oluşur ve her iki kulağı etkilemektedir.

İlk işitme kaybı, 4 kHz frekansında izlenir ve daha sonra konuşma frekanslarını etkilemeye başlar. Diskolar ve gece kulüpleri gibi eğlence yerlerinde, aralıklı ve ani gürültüye maruz kalan kişilerde, kulaklarda işitme kaybı, çınlamaya ek olarak ortaya çıkan ani adrenalin deşarjı, kalp hızını, solunum sayısını ve tansiyonu artırmakta, dikkat azalması, uyku düzeninde bozulmalara neden olabilmektedir.

GÜRÜLTÜLÜ ÇALIŞMA ORTAMLARINDAN KAÇINMALIYIZ!

Toplu taşıma aracında veya sokakta, yanınızdan geçmekte olan walkmanlı birinden müzik sesi size kadar ulaşıyorsa, iç kulak yapılarına, işitme siniri ve hücrelerine aktif olarak zarar vermekte olduğu bilinmelidir.

19 yaşında üniversite 1. sınıfa gitmekte olan bir hastam, otomobilinde süper bir ses sistemine sahip olduğunu ve müziği çok yüksek sesle dinlediğini gururla söylemiş; yapılan işitme testlerinde ise, maalesef 30 dB düzeyinde kalıcı işitme kaybı saptanmıştı.

iŞiTME KAYBINA KARŞI ÖNLEM

Akustik travmaya bağlı gelişen ani işitme kayıplarında, kortizon tedavisi başta olmak üzere birçok tedavi seçeneği olup, bu tedavilerle, maalesef yüksek başarılara ulaşılamamaktadır. Bu nedenle gürültü, limit değerlerine dikkatle uyulmalı, etkin denetim ve kontroller yapılmalı, okullarda ve işyerlerinde, gürültü konusunda sağlık eğitimi çalışmalarına yer verilerek; bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturulmalı ve bu yolla, gürültüden korunma sağlanmalıdır.

İşyerlerindeki 8 saatlik bir çalışma periyodu boyunca maruz kalınan gürültü düzeyi, 85 desibel ve üzerinde ise işitmenin korunmasına yönelik önlemler alınmalıdır. Gürültüden koruyucu kulaklıklar kullanılmalıdır. Gürültüye bağlı kalıcı işitme kaybı gelişen hastaların, ilaçla tedavisinin mümkün olmadığını hatırlatır ve her türlü gürültüden korunmanın gereğini önemle vurgularım.

GÜRÜLTÜ SES DÜZEYLERİ

Uçak, 150 dB, Tüfek, 140 dB, Rock konseri, 110 dB, Sinema, 90 dB, Yoğun trafik, 80 dB, Normal konuşma, 60 dB.

Güncelleme: 02/08/2008
bugun
,
31/07/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat