yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bilim İnsanları: Yapay Hayat Peşinde

24 Ocak 2008'de, bilim insanları sadece birkaç şişe kimyasal kullanarak, bir mikrop için tam bir gen kümesini yeniden inşa ettiklerini duyurduklarında, bu başarı, sentetik biyoloji için sıfırdan yaşayan bir canlı ortaya çıkarmak adına parıltılı bir buluş anı olarak selamlandı.

Science Dergisi'nde yayınlanan raporda, J. Craig Venter Ensitüsü'nden Dr. J. Craig Venter ve meslektaşları, daha önce başarılmış olan 18 kıvrım DNA sentezini geçerek, Mycoplasma genitalium olarak bilinen bir mikrobik parazitin, bütün DNA zincirini ördüklerini açıkladılar. Ve araştırmacıların belirttiğine göre, bundan sonra bu ölümlü sarmalı, bir hücre kabuğuna koyduklarında kalıtımsal kod "işine başlayacak". Dr. Venter bu yapıyı hücreye yerleştirdiğinde yapının bütünü, sanki yeni doğmuş bir M. genitalium bakterisi gibi davranacak. Yalnız bir farkla; araştırmacıların vaat ettiğine göre, parazit artık isminde geçen hassas dokuları etkileyemeyecek.

Dr. Venter, bir röportajda; "İçine elinizi soktuğunuz anda derinizi eritebilecek asit ya da baz çözeltileri içerisinde yaşayan mikroorganizmalarımız var. Bir diğer organizma ise, 3 milyon rad radyasyona maruz kaldıktan sonra bile yaşayabiliyor."

Bir mikrop, bizi bir anda öldürebilecek rasyasyon seviyesinin 1,500 katı daha yüksek radyasyon seviyesine nasıl dayanabiliyor?

Dr. Venter, "Kromozomları patlıyor" diyor. "Ancak daha sonra bunları birleştiriyor ve yeniden kopyalamaya başlıyor."

Yine de Venter ekibi, yaşamın temel kanıtı kalıtımsal moleküller bulmak için örnek toplamaya başladıklarında, kendilerini yeni DNA içinde yüzerken buldular. Dr. Venter:

"Okyanustan rastgele topladığımız örneklerde, altı milyon yeni gen bulduk" diyor.

Bunlar daha önce kalıtımsal olarak incelenmemiş ve memelilerde, sürüngenlerde, kurtlarda, balıklarda, böceklerde, mantarlarda, mikroplarda ya da narsistlerde benzeri bulunmayan genler. Dr. Venter:

"Denizlerde yaptığımız bu inceleme sayesinde, bu güne kadar sınıflandırılmış gen sayısını iki katına çıkardık" diyor.

Araştırmacılar, bu yeni genlerin birçoğunun, mikrobiyal kaynaklı olduğunu kabul ediyor. Fakat yine de bu organizmaları, tanımlamak ve ne yapabildiklerini gözlemlemek zorundalar, çünkü birçok mikrobun laboratuvarda yetiştirilmesi ne yazık ki çok zor. Bakteri, zehirli atık içerisinde yaşamını sürdürebiliyor, ancak bir agar tabağına konulduğunda hemen ölebiliyor.

Evet, ilk olarak mikroplar vardı, her şeyi önce onlar yaptı ve sentetik yaşam arayanlar, parçalar ve fikirler için bunları kurcalamaktan son derece mutlular. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü biyoloji mühendisliği bölümünden Doç. Drew Endy ve meslektaşları, standartlaştırılmış biyolojik parçaların kaydını tutuyorlar. Bu kayda BiyoTuğla parçaları diyorlar. Bu kayıtlarda, değişik biyolojik modüller için DNA kodları ve değiştirilebilen protein parçaları bulunuyor.

Bu parçaların gelecekte, tıpkı cıvataların, somunların, dişlilerin, makaraların, devrelerin ve benzerlerinin bir araya getirilerek, medeniyetimizin makinelerini oluşturmaları gibi, biyoloji mühendislerinin aklında olan işleri gerçekleştirebilecek biyolojik aletler olarak birleştirilebilmesini umuyorlar. Şu ana kadar numaralandırılmış 2,000 parçası olan ve halen de büyüyen bu kayıtlarda, bakteriler tarafından icat edilen birçok akıllı protein reçetesi bulunuyor.

Güncelleme: 25/08/2008
Kaynak:
Natalie Angier, "Pursuing Synthetic Life, Dazzled by Reality", nytimes, 05/02/2008 (ekopolitik)

 


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat