yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 HIV Virüsünün: "Oluşumu ve Hücreden Ayrılışı Gözlemlendi"

HIV virüsü, uzun yıllar boyunca araştırmacılar için zorlu bir hedefti. Ne hücre içinde oluştuğu yeri ve zamanı, ne de hücreden ayrılışını kimse tam olarak bilemiyordu. HIV ve öteki virüslere ilişkin bilgilerse, mikroskop görüntülerinden ve enfeksiyonun değişik aşamalarında dondurulmuş durumdaki hücrelere yapılan kimyasal sondalardan elde ediliyordu. Bu şekilde yalnızca virüsün belirli bir aşamadaki durumu anlaşılabiliyordu.

Şimdi ise, araştırmacılar, bir hücrenin içinde yüz binlerce molekülün bir araya gelerek HIV virüsünün parçalarını oluşturuşunu izlemeyi başardı.

İki kişilik araştırma ekibinden, Rockefeller Üniversitesi'nde ve Aaron Diamond AİDS Araştırma Merkezi'nde çalışan virüs araştırmacısı Paul Bieniasz; "Daha önce hiç kimse virüs parçalarının oluşumunu gözlememişti" diyor.

Bu çalışma bilim insanlarının virüs oluşumunu gözlediği ilk çalışmadır. Gerçekte bilim insanlarının virüslere bakışını değiştirebilecek bir devrim niteliğindedir. Araştırmayı, Rockefeller  Üniversitesi'nde büyük moleküllerin hücreye giriş çıkışları üzerine çalışan, biyofizikçi Sanford Simon ve Paul Bieniasz birlikte yürütmüş. İki bilim insanı, bir virüsün oluşum ve konak hücreden ayrılış sürecinin her aşamasını izlemiş ve 6 dakika süren bu süreci bir dizi yenilikçi görüntüleme yöntemi kullanarak da kaydetmiş.

Araştırmanın temelinde bütünsel iç yansıma tekniği denen ve genellikle göz ardı edilen bir mikroskop tekniği yer alıyor. Teknikte, ışığın kırılma özelliğinden yararlanılıyor. Bir camın içinden hücre zarına doğru dar bir açıyla gönderilen ışınlar kırılır. Açı daha da dikleştiğinde ışınlar kırılmaz, onun yerine yüzeyden geri yansır. Bu yansıyan ışınlar da hücre yüzeyinde normalde görüntülenemeyen çok ince bir alanın görüntülenmesini sağlar. Virüsün temel yapısal proteinlerinden Gag'ı, ışıkta parlayan bir proteinle işaretleyen araştırmacılar, moleküllerin bir araya gelerek bir virüsü oluşturmasını izlemeyi başarmış. Bir görünüp bir yok olan parlak noktalara benzeyen görüntü için "Gökyüzünde parlayıp sönen yıldızlara benziyordu. Gerçekten çok güzeldi" diyor Sanford Simon.

Araştırmacılar, gördükleri şeyin moleküllerin bir araya gelerek bir virüsü oluşturduğundan emin olmak için birbirine yaklaştıkça renk değiştiren proteinlerle Gag proteinini işaretlemişler. Bu sayede proteinlerin bir araya gelerek sıkı bir yapıya dönüştüğünü ve virüsü oluşturduğunu gözlemlemişler. Bir sonraki aşamada da virüsün ortaya çıktıktan sonra konak hücreyi terk etmesini görmek istemişler. Bunun için de Gag proteinini ortamın asitliğine göre renk değiştiren başka bir proteinle işaretlemişler. Bieniasz:

"Bu yöntem sayesinde virüsün oluşması gerçek zamanlı olarak gözleniyor ve kuşkuya yer bırakmayacak şekilde oluşum yeri ve zamanı biliniyor" diyor.

Gelecekte, HlV'ın oluşum süreci iyice bilindiğinde araştırmacılar bu virüsle savaşmak için daha etkili ilaçlar geliştirebilir. Virüsün oluşum aşamalarını durduracak yollar bulunabilir. Ayrıca bu teknik yalnızca HIV'de değil, başka virüsler üzerinde de uygulanabilir.

Güncelleme:16/08/2008
Kaynak: technologyrewiew
(Çağlar Sunay, Bilim ve Teknik, Ağustos 2008.)


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat