Türkiye'de: İlk "Kopya Koyunlar" Doğuma Hazır

Türkiye'nin, ilk kopya koyunlarının doğmasına, sayılı günler kaldı. İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Döllenme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Birler:

''Şu anda gayet sağlıklı olan koyunlarımızın, 10-15 gün içinde doğum yapacaklarını düşünüyoruz. Ve doğum yapacakları anı merakla bekliyoruz'' dedi.

Birler, klonlama yönteminin, hayvancılık ve insan sağlığını ilgilendiren çok önemli yeni gelişmeler açısından çığır açabileceğini ifade etti. Ve bu konuda, başkanlık ettiği ekibin, 3 yıldır çalıştığını söyledi.

Devlet Planlama Teşkilatı ve TÜBİTAK destekli projeler kapsamında sürdürdükleri çalışmalar sonucunda, 69 ''klon embriyo'' elde ettiklerini; bunları 8 taşıyıcı koyuna transfer ettiklerini belirten Birler:

''Transferden 18 gün sonra yaptığımız bir testte, 5 koyunun gebe kaldığını anladık. Ancak, gebeliğin 40. gününde, ultrasonla baktığımızda 3 koyunun gebeliğinin sona erdiğini gördük. Sadece ikisinde gebelik devam etti'' dedi.

Birler, gebeliğin başında alınan ultrason sonucuna göre, koyunlarından birinden 4; diğerinden de bir ya da iki yavru beklediklerini söyledi. Ve Dünya literatüründe, bir batında doğan dördüz bulunmadığını dile getirdi.

Prof. Dr. Birler:

''Şu anda, gayet sağlıklı olan koyunlarımızın doğum yapmasını merakla bekliyoruz. Normal şartlarda, koyunlardan, 4 yavru bekleyenin doğum yapmasına 15, diğerinin ise 8 gün kaldı'' dedi.

RİSKE ATAMAYIZ

Koyunların, normal doğum yapmasını beklediklerini anlatan Birler:

''Sadece, herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda, sezaryen yapılacak. Koyunlarımızı riske atamayız'' dedi.

Birler, yavru koyunların bakımlarının, çok önemli olduğunu dile getirerek, bu doğrultuda yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

''Bir eve bebek gelirken ne tür hazırlıklar yapılıyorsa, biz de aynı heyecanla aynısını yapıyoruz'' diyen Birler, yavrular için kuvöz ve özel bir yer hazırlandığını, negatif bir durumla karşılaşılması durumu göz önüne alınarak her, türlü ilacın temin edildiğini söyledi.

Sema Birler, çoğul gebelik olduğu için anne sütünün yetersiz kalacağı düşüncesiyle, yeni doğum yapan başka koyunlardan ''kolostrum'' denilen ilk sütün alındığını ve saklandığını anlatarak, bu sütün doğumdan sonra yavrulara biberonla verileceğini bildirdi.

AA 16/11/2007