Sidr Kasırga: Bangladeş'i Vurdu!

Bangladeş kıyılarını vuran ve saatteki hızı 240 kilometreye ulaşan Sidr kasırgasında, ölenlerin sayısı 1100'e yükseldi.

Başkent Dakka'daki Kasırga kontrol merkezi yetkilisi, Nahid Sultana Sidr kasırgası nedeniyle, sahil kentleri; Patuakhali, Barguna ve Jhalakathi'nin sular altında kaldığını belirtti. 1100 kişinin, yıkılan evlerin enkazı altında kalarak öldüğünü, felaket bölgesiyle iletişim hatlarının kesildiğini söyledi.

Binlerce kişinin yaralandığı, kaybolduğu ve 4. kategoriye yükseldiği bildirilen kasırga yüzünden, üç kıyı kasabasının harabeye döndüğü ve kasabalardaki yüz binlerce kişinin tahliye edildiği bildirildi.

4. kategoriye yükselen kasırga yüzünden, kıyı kasabaları harabeye dönerken; 1000 balıkçı ise hala kayıp.

Bir hükümet yetkilisi, kasırgadan yaklaşık 650 bin kişinin etkilendiğini ve ölü sayısının yükselebileceğini bildirdi. Kasırgada, yüzlerce kişinin, yaralı ve kayıp olduğu ifade edilirken; içişleri Bakanlığı, bazı bölgelerle bağlantı kurulamadığını, kasırganın kıyı bölgelerinde büyük tahribata neden olduğunu bildirdi.

Ortalama yüksekliğinin deniz seviyesine çok yakın olan 140 milyon nüfuslu Bangladeş'te, kasırgalar, fakirliğin pençesindeki ülkeye, büyük zarar veriyor.

Bangladeş'te, 1970 yılında meydana gelen kasırgada 500 bin, 1991 yılındaki kasırgada ise 143 bin kişi hayatını kaybetmişi.

sabah 16/11/2007

Trakya Sular Altında

Tekirdağ ve Edirne'de çok sayıda ev ve iş yeri sular altında. Sağnak yağış nedeniyle, evi su dolan yaşlı bir kadın, boğularak hayatını kaybetti. Sel nedeniyle, elektrik verilemeyen bazı bölgeler ve trafiğe kapalı bazı yollar var. Bölgede, okullar tatil edildi.

EV VE İŞ YERLERİ SULAR ALTINDA

Tekirdağ merkez, ilçe ve beldelerinde sağnak yağış nedeniyle, çok sayıda ev, iş yeri sular altında kaldı ve Kumbağ beldesine, ulaşımı sağlayan yol, trafiğe kapatıldı.

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, düzenlediği basın toplantısında şöyle söyledi:

''Şarköy ve Hayrabolu ilçeleri dışında, tüm ilçelerde sağanak yağış etkili. Tekirdağ, şehir içinde ve Çorlu-Silivri yolunda da çökmeler meydana geldi. Şehir merkezinde, küçük araçların trafiğe çıkması yasaklandı. Altınova Mahallesi ve Cumhuriyet Meydanı'nın, çukur alanda bulunması nedeniyle buralardaki evler ve iş yerleri sular altında kaldı. Hasar tespiti için yağışın durmasını bekliyoruz."

ÇERKEZKÖY'E ELEKTRİK VERİLEMİYOR

Belediye ve sivil savunma ekiplerinin hazır bekletildiğini belirten Doğan, şöyle dedi:

''Kumbağ beldesinde, geçen yıl olduğu gibi, yine evler sular altında kaldı. Buraya ulaşımı sağlayan yol da sağanak yağış nedeniyle trafiğe kapatıldı. Çerkezköy ilçesine de yıldırım düşmesi sonucu elektrikler kesildi. Şu anda ilçemize elektrik enerjisi verilmesi için çalışmalar sürüyor. Malkara bağlantılı, Keşan ve Uzunköprü kara yolu ile Barbaros beldesi yolunda, çökmeler nedeniyle problem yaşanıyor. Yeniçiftlik beldesinde de bazı evlerin sular altında olduğunu öğrendik. Oluşturulan kriz merkezleri, yaşanan afetle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar can kaybıyla ilgili bize ulaşan bir bilgi olmadı.''

YOLLAR TRAFİĞE KAPALI

Şarköy ilçesinden İstanbul, Malkara, Edirne ve Tekirdağ'a gitmek isteyen yolcu otobüsleri de Malkara ilçesine bağlı Ballıköy'de sağanak yağış nedeniyle, yolun trafiğe kapanması üzerine dönmek zorunda kaldı.

Bunun üzerine Şarköy Kaymakamlığı, yollardaki sorun giderilene kadar araçların bu yolları kullanmasını yasakladı. Malkara'dan Şarköy'e gelen elektrik hattında da, şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen arıza sonucu ilçede elektrik kesintileri yaşanıyor.

OKULLAR TATİL

Trakya'da etkili yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor. Yağışlar ve su baskınları dolayısıyla, Tekirdağ merkez ile Çorlu ve Malkara ilçelerinde okullar, öğleden sonra tatil edildi.

Bu arada, Malkara Kaymakamı Salih Yüce, sağanak yağışın E-84 kara yolunda ulaşımı aksattığını, kara yolları ekiplerinin sel suları yüzünden oluşan heyelanın yollara getirdiği toprak ve kaya parçalarını temizlemek için sürekli çalıştığını bildirdi.

Tekirdağ yönündeki bazı bölgelerde meydana gelen heyelan nedeniyle Malkara Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerinin, kara yolunda araçların trafiğe çıkmasına bir süre izin vermediğini ifade eden Yüce, ilçe merkezindeki bazı yolların da çöktüğünü ve sel sularının yollarda büyük hasar meydana getirdiğini bildirdi.

Malkara Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Malkara'ya 11 saatte metrekareye 116 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

SİLİVRİ'DE DE SU BASKINI

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle 20 ev ve iş yerini su bastı. Kentte, sabah saatlerinden itibaren etkili olan ve zaman zaman şiddetini artıran yağış nedeniyle Silivri'deki bazı ev ve iş yerinin bodrum ve giriş katlarına su doldu.

Baskınlar sırasında ilçedeki iki ayrı fabrikanın da aralarında bulunduğu bazı binalarda bulunan vatandaşlar ile işçiler bir süre mahsur kaldı. Bu kişiler, olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından vatandaşların da yardımıyla kurtarıldı.

EDİRNE UZUNKÖPRÜ'DE YÜZLERCE EV VE İŞ YERİ SULAR ALTINDA

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle su basan ev ve iş yelerinde su tahliye çalışmalarına başlandı.

Vatandaşlar ve belediye ekipleri, su motoru ve dinamolarla ev ve iş yerlerine dolan suyu tahliye etmeye çalışıyor.

Vali Yardımcısı Doğan, yağışın Uzunköprü'de etkili olduğunu öğrendiklerinde ilçeye çok sayıda vidanjör ve iş makinesi gönderdiklerini söyledi. Yağışın dinmesiyle, su tahliye çalışmalarının daha kolay yürütüleceğini ifade eden Doğan, zarar tespitinin suların çekilmesinden sonra yapılacağını belirtti.

Yağışın etkisiyle 100'ün üzerinde ev ve iş yerinin sulardan etkilendiğini kaydeden Kaymakam Vekili Karataş da su tahliyesi için motopompların çalıştığını söyledi. Yaraların, kısa sürede sarılacağını, çökme ihtimali bulunan evlerdeki insanların tahliye edilerek, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhanelere yerleştirileceğini bildiren Karataş:

''Tek tesellimiz, can kaybı olmaması. Yağışlar, büyük ekonomik kayıplara sebep olmuştur'' dedi.

Ajanslar 16/11/2007