Toplu Arı Ölümleri Anlamlı!

Kitlesel arı ölümleri dünya genelinde yayılıyor.Arıların, Kuzey Amerika’daki sır dolu ölümleri, biyologlar ve çiftçilerin başını ağrıtıyor. Arıların yüzde 70’inin iz bırakmadan yok olması, tarımı da olumsuz etkiliyor.

Konumuz arılar ve çiçekler arasındaki eski hikaye. Arıların, çiçeklerin polenlerini taşıyarak bitkilerin döllenmelerini sağlaması doğal yaşamın vazgeçilmezi. Arılar bu işlevleri ile aynı zamanda çiftçilerin iyi mahsül toplamalarını ve bizim de taze bir elma ya da lezetli bir armutun keyfini çıkarmamızı sağlıyor. Ancak son yıllarda tüm dünyada görülen kitlesel arı ölümleri, gelecekte insan-hayvan ve bitki arasındaki dengenin önemli bir parçası olan bu görevi kimin yerine getireceği sorusunu ortaya attı. Arıların kitlesel ölümü son haftalarda Almanya’da da görülmeye başlandı.

Tarım ilaçlarının etkisi

Brandenburg’dan arıcı Günther Jesse arıların ölümünü tarım ilaçlarına bağlıyor. Jesse, "Karşılaştığımız bu durumun nedeni, Rendal ya da diğer aşırı güçlü bitki koruma ilaçlarının kullanımına bağlı olabilir. Böyle giderse önümüzdeki Mayıs ayında tek bir arımız bile kalmayabilir" diye konuşuyor.

Ancak arılarla ilgili araştırma yapan bilimadamları Almanya’da arıların azalmasında zehirli maddelerin tek neden olmadığını düşünüyor. Sıcak kışlar ve kuru yazlar tarım zararlılarının sayısının artmasına neden oluyor. Berlin Hür Üniversitesi’nden  arı uzmanı Benedikt Polaczek, "Bence son yıllarda arı topluluklarının kitlesel ölümünün asıl nedeni Varroa ve uyuz böcekleri" değerlendirmesini yapıyor.

Arı toplulukları azalıyor

İster nedeni zehir içeren ilaçlar olsun isterse parazitler, arı toplulukları azalıyor ve bunun sonuçları var. Polaczek, "Arı topluluklarımız azalırsa meyvalarımız da azalır. Örneğin arıların olmadığı zamanlarda elma mahsülümüz yüzde 20-30 ile sınırlı kalıyor" sözleriyle sonuçları sıralıyor.

Arıların ölümü arıcıları da etkiliyor. 1990lı yıllarda arıcılık yapanların sayısının bugüne göre dört kat olduğunu belirten Günther Jesse, akşamları arı sokması ile evine gitmek zorunda kalsa da arılardan vazgeçmek istemiyor. Jesse,  "Her zaman söylendiği gibi 'arıcılık ölmedi' ama şu anda 'arıcıların' ölüm kalım mücadelesi yaşadığını söyleyebilirim" diye konuşuyor.

Dw-World.De 17/03/07

Hatay'da 28 Bin Kovan Arı Telef Oldu

HATAY Arı Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ekinci, bilinmeyen bir hastalığın etkisiyle bölgedeki üreticiler elindeki 28 bin kovan arının telef olduğunu, ölüm nedenlerinin belirlenmesi için Hacettepe Üniversitesi Mikro Biyoloji Bilim Dalı tarafından inceleme yapıldığını açıkladı.

Ekinci, özellikle Dörtyol İlçesi’nde 40 bin arı kovanı bulunduğunu, 4 ay içinde bunlardan 28 bin kovandaki arıların telef olduğunu, 560 ton bal kaybı görüldüğünü bildirdi. Arıların telef olmaya devam ettiğini belirten Ekinci, ölümlerin tespit edilmesi için Hacettepe Üniversitesi uzmanlarının inceleme yaptığını söyledi. Arıların neden telef olduğunu bilmediklerini belirten Ekinci, “Her kovanda 20- 80 bin arı bulunuyor. Arıların ölümü korkunç boyutlara ulaştı. Yapılan ilk incelemede, parazit ve hastalıklı böceklerin arıların telef olmasına neden olabileceği üzerinde duruluyor, ancak bu bilimsel olarak kesinleştirilemedi” dedi.

ÜRETİCİ PERİŞAN OLDU

Mehmet Ekinci, arı üreticilerinin yeni sezon için 5- 15 bin YTL arasında banka kredisi kullandığını, ölümler nedeniyle çok zor duruma düştüğünü de kaydederek, şöyle devam etti:

“Telef olan arılar nedeniyle toplam bal kaybı 560 ton civarında. Bal üretim, evini geçindirmeyi, borçlarını ödemeyi planlayan üreticiler perişan oldu. Arıları telef olan üreticiler kovanlarını evlerinin bahçesine koyup kara kara düşünüyor. Üreticilerin devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor. Yoksa bir çok aile perişan olacak.”

Arı yetiştiricilerinden Kazım Saraçoğlu, ise 3 kovanında sadece 500 arı kaldığını, diğerlerinin telef olduğunu belirterek, “Bize arılara antibiyotik verilmemesi söylendi. Biz de vermedik, bu kez arılar telef oldu. Ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

Ufuk AKTUĞ, (DHA)
Hürriyet.com 04/03/07