"İslam'ı Tanımadan Tepkiyi Anlayamayız"

Belçika'nın önde gelen gazetesi De Standaard, geçtiğimiz hafta ilginç bir kampanya başlattı. Okurlarına İslam'ı anlatan gazete, ilk gün de Kur'an dağıttı. Gazetenin genel yayın müdürüyle, kampanyayı, Avrupa'da İslam'a bakışı, konuştuk.

Avrupa'da son bir yıldır en çok tartışılan konu haline gelen İslam konusunda Belçika'nın siyasi gazetelerinden De Standaard da okurlarını bilgilendirmek, Müslümanlar ve diğer dinlere mensuplar arasındaki anlaşmazlığı bir nebze olsun gidermek için adım attı. Flamanca yayımlanan gazetenin Genel Yayın Müdürü Bart Sturtewagen:

"Avrupa ve Belçika'da milyonlarca Müslüman yaşıyor. Yan yana değil birlikte yaşamak için İslam'ı öğrenmek zorundayız" dedi.

Gazetesinde başlattığı İslam dosyasını değerlendiren Sturtewagen, şunları söyledi:

'DOSTLUĞA GİDEN YOL'

"Biz Avrupalılar, İslam'ın içimizde olduğunu kabul etmeliyiz. Onları, yani Müslümanları tanımadan birlikte yaşamdan söz edemeyiz. İslam'ı bilmeden, Danimarka'da çizilen karikatürlere Müslümanlar'ın verdiği tepkiyi anlayamayız. İslam'ın tarihini bilmeden Irak Savaşı'nı ve savaş sonrasında oluşan çatışma ortamını algılayamayız. Avrupa genelinde ve Belçika'da milyonlarca Müslüman yaşıyor. Yanyana değil birlikte yaşamak için İslam'ı öğrenmek zorundayız. Sadece bu nedenle bile böyle bir kampanyanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Ne kadar zor olursa olsun, dostluğa giden yegane yolun bilmekten ve tanımaktan geçtiğini unutmamalıyız..."

'ARALAMA YETMEZ'

De Standaard gazetesinin Hıristiyan ve Flaman köklere sahip olduğunu beliren Sturtewagen, İslam dosyası hazırlama gerekçesini "yanlış algılamaları ve önyargıları ortadan kaldırarak her konunun geniş çevreler tarafından tartışılmasını sağlamak" olarak ifade etti. Günlük 200 bin tirajlı gazete İslam'la ilgili 15 ek veriyor. "İslam dininde Şiiler ile Sünniler'in farkı nedir? İslam gerçekten kadın haklarına saygılı mıdır? Müslümanlar Danimarkalı karikatürlere kızmakta haklılar mı?" gibi sorulara yanıtlar verdiklerini söyleyen Sturtewagen, "Bizlerin merak ettiği bütün bu soruların cevabını vermek gerekiyor. Örtüyü aralamak yetmez. İslam'ın ne olup olmadığını tarafsız bakış açısıyla ele alacağız" dedi. Hollandaca dağıtılan Kuran'a Türkler ve Arapların da büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Fikret Aydemir
Sabah.com 12/03/2007