Dünya Uçurumun Eşiğinde!

Artık etkileri açıkça görülen küresel ısınmanın önüne nasıl geçileceği tartışmaları büyürken yapılan araştırmalar Dünya'nın ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Felaket senaryoları andıran tahminlere göre, küresel ısınma nedeniyle kuraklık yaygınlaşacak, su kaynakları azalacak, orman yangınları artacak, deniz seviyesindeki yükselmeler sonucu kıyı kentleri sular altında kalacak, tarım ürünlerinin verimliliği azalacak... Türkiye ise çölleşecek...

Küresel ısınma nedeniyle Dünya uçurumun eşiğinde. Bunu küresel ısınmanın tehlikelerine dikkat çeken bilimadamları söylüyor.

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinde görevli 3000’e yakın biliamdamına göre küresel ısınmanın tetiklediği iklim değişikliği nedeniyle 2080’e kadar 200 ila 600 milyon insan aç kalacak, 1 ila 3 milyar insan da susuzluktan etkilenecek.

Avrupa Birliği Komisyonu raporlarında da, küresel ısınmanın Avrupa’nın çehresini nasıl değiştireceği anlatılıyor.

Buna göre dengeler Kuzeydekiler lehine değişiyor

Yüzyılın ortalarına gelindiğinde Kuzey Avrupa ülkeleri ısındıkça tarımda hasat artacak; kuzey denizi sahili yeni “Riviera” haline gelecek. Dolayısıyla artık sıcaktan kavrulmaya başlayan Güney Avrupa’da turizm sektörü büyük darbe alacak. Yani İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerin ekonomileri sarsılacak.
Alpler’deki karların erimesiyle kış sporları imkansız hale gelecek.

Daha da kötüsü Güney Avrupa ülkelerinde, küresel ısınmaya bağlı kuraklık tarımı da vuracak. Bu senaryoya göre, aşırı soğuklardan kaynaklanan ölüm oranları azalacak ama aşırı sıcak dalgası nedeniyle her yıl ortalama 86 bin kişi ölecek.

Küresel ısınmanın en çok etkileyeceği kıta ise Afrika
Ciddi bir alt yapı sorunu ve hızlı nüfus artışı yaşayan Afrika’da kuraklığa bağlı kıtlık ve susuzluk, salgın hastalıklar, doğal afetler her yıl milyonlarca can kaybına yol açacak.

Asya’yı da felekatler bekliyor

Örneğin küresel ısınma sonucu yükselen deniz suları yaklaşık 18 bin adadan oluşan Endonezya’da 2030’a kadar 2 bin adayı sular altında bırakacak.

En kötü felaket senaryosuysa, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a ait. Pentagon’un raporuna göre, 2020 yılından itibaren dünyada eşi görülmedik bir su ve enerji sıkıntısı baş gösterecek.

Avrupa’daki kıyı kentleri sular altında kalacak. Küresel ısınmanın kuruttuğu bölgelerde su kaynaklarına sahip ülkeler, ellerindeki doğal kaynakları korumak için nükleer silahlara başvuracak. Tarım alanlarının ve su havzalarının korunması ya da ele geçirilmesi amacıyla çıkacak çatışmalar bölgesel savaşlara dönüşecek.

Türkiye de küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliklerinin yol açacağı felaketlerden nasibini alacak
ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın raporuna göre, Türkiye 2040 yılında çölleşecek. Çölleşmeyle birlikteyse Türkiye, gıda bakımından dışa bağımlı hale gelecek. Karadeniz’de çay ve fındık yerine pamuk yetişecek; hamsi, lüfer ve palamut balıklarının nesilleri tükenecek. İlk susuz kalacak illerse İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Ankara olacak. Turistler Akdeniz ülkeleri ve Türkiye yerine serinlemek için kuzeye Baltık ülkelerine akacak. Orman yangınları ve tarımsal hastalıklar artacak. Denizlerin yükselmesinden en çok kıyı kesimler etkilenecek. Deniz seviyesinde yükselmelerle birlikte kıyı şeridi ve deltalardaki tarım alanları, plajlar ve yat limanları kullanılamaz hale gelecek.

ntvmsnbc 02/02/2007