Vitamin Hapları: "Yararsız!"

Antioksidan olarak bilinen A, E ve C vitamin haplarının, ömrü uzatmaya yaramadığı bildirildi.

Kopenhag Üniversitesi’ndeki CochraneHepato-Biliary Grubu tarafından yapılan araştırmaya göre, daha önce yapılan, 232 bin 606 kişinin katıldığı 68 araştırmayı inceleyen araştırmacılar A, E, C vitamin haplarıyla beta karotin ve selenyum maddelerinin yaşam süresini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğine dair bulguya rastlamadı.

Düşük kalitedeki araştırmaları eledikten sonra daha güvenilir olan 180 bin 938 kişinin katıldığı 47 araştırmayı inceleyen araştırmacılar, bu vitamin haplarının kullanımının az da olsa insan yaşamına olumsuz etkisi olabileceğini gördü.

Kimi uzmanlar, vitamin haplarının çöpe atılması gerektiğini ya da bunların sağlığa yararlı olduğunu söylemek için erken olduğunu belirtirlerken, kimileri antioksidanların hap olarak alınmaktansa yiyeceklerden alınmasının yararlı olduğunu savunuyor.

"Journal of the American Medical Association" (JAMA) dergisinde yayımlanan araştırma, bilim camiasını karıştıracak gibi görünse de aslında şu mesajı veriyor: "Vitaminleri yiyeceklerden alın."

ntvmsnbc 28/02/2007