Buzulları Kurtarmak İçin Geç Kalınmış!

Nisanda açıklanacak rapora göre, buz tabakalarının erimesi ve ciddi deniz seviyesi yükselmesi önlenemeyebilir.

Grönland ve Antarktika'da yapılan çalışmalar, Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarının geniş çapta buz tabaka kaybının yüzde 50 ihtimalle 'artık önlenemeyeceği' sonucuna varmalarına yol açtı. Hükümetlerini uyarmaya hazırlanan uzmanlar, erimenin deniz seviyelerini 4-6 metre yükseltmesini bekliyor.

Uzmanlara göre erime, 'kıyı şeridinde büyük değişiklik ve deniz seviyesine yakın kısımlarda sellere' yol açacak ve savunmasız alanlardan milyonlarca insanı ve altyapıyı taşımak için 'yüksek maliyetli ve zorlu' çabalara ihtiyaç olacak. Bu konuda en son 2001'de yapılan resmi açıklama, böyle bir olayın gerçekleşme ihtimalini 'çok iyi bilinemeyen, ama büyük ihtimalle çok düşük' olarak tanımlamıştı.

Tehlikeli sellere hazır olun

Erime süreci yüzyıllar sürebilirdi, fakat emisyonları azaltmaya yönelik çabaların başarısızlığı sonucu yaşanan ısınma, erimeyi hızlandıracak ve uluslara kendilerini hazırlayabilmek için daha az zaman verecek. Maldivler gibi bölgeler batacak; Hollanda, Bangladeş gibi alçak ülkelerle Londra, New York ve Tokyo gibi kıyı şehirleri tehlikeli sellerle karşılaşacak.
Uyarı, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) nisan ayında yayımlanacak raporunda yer alıyor. Raporda, "Grönland ve Batı Antarktika'daki buz tabakalarının yaygın erimesinden dolayı deniz seviyesindeki büyük artışların kıyı şeridi ve alçak bölgelerde sel gibi önemli sonuçları olacak. En çok da nehir deltaları etkilenecek" deniyor.

Rapor "Büyük ihtimalle bazı büyük ölçekli olaylar (büyük buz tabakalarının erimesi gibi) tarihsel sera gazı emisyonu ve iklim sisteminin durumundan dolayı durdurulamayacak" da diyor. 2 Şubat'ta açıklanan IPCC raporu, yüzyılın sonuna kadar yaşanacak deniz seviyesi yükselmesini 59 cm. olarak tahmin ediyordu, fakat uzmanlar buz tabakalarının olası katkısını hesaba katmıyordu.

Radikal gazetesi 20/02/2007