Kıyamet Yılı 2100

BM “Küresel ısınma öldürecek” diye uyardı. Maldivler ve Endonezya “Yok oluyoruz” çığlığı attı. ABD, Çin, Hindistan ve Avustralya ise, “Raporu dikkate alamayız. Yapacak bir şey yok” mesajı verdi.

133 ülkeden 2 bin 400 uzmanın açıkladığı Küresel Isınma Raporu, tüm Dünya'da büyük yankı uyandırdı. Rapor, Dünya'nın felakete doğru gittiğini çok açık kanıtlarla ortaya koydu. Uzmanların verdiği en önemli mesaj ise şuydu: “Atmosferi bugünkü gibi kirletmeye devam edersek sıcaklık bu yüzyılın sonunda iyimser tahminle 4.4, kötümser senaryo ile 6.4 derece yükselecek. Harekete geçmezsek 2100 yılında insan nesli hayatını devam ettiremeyebilir.”

İşte bu mesaj bilim dünyasında ve medyada dün manşetlere çıktı. Ancak mesajı asıl alması gereken hükümetler, beklenen tepkiyi vermek bir yana dursun raporu görmezden gelmeyi tercih ettiler. Durum böyle olunca, küresel ısınma nedeniyle suların kabarması sonucu yeryüzünden silinecek olan Maldiv Adaları gibi ülkelerden bir çığlık yükseldi. Maldiv Dışişleri Bakanı Ahmed Said, “Deniz seviyesi böyle yükselmeye devam ederse bütün bir ülke sonsuza dek sular altında kalacak” dedi. Endonezya Çevre Bakanı Rachmat Witoelar da, “30 yıl içinde deniz, ülkemin 2 bin adasını yutacak” ifadesini kullandı.

4 Ülkeden Red Yanıtı Geldi

Tehlike altındaki ülkeler, atmosfere en çok sera gazı salan ABD, Rusya, Çin, Hindistan gibi ülkelere, “Önlem alın” çağrısı yaparken bu ülkelerin temsilcileri umutsuzluğa yol açtı.

ABD:Enerji bakanlığı, “Isınma konusunda önlem alırsak iş kayıpları ortaya çıkar. Teknolojik gelişmeler, atmosfere gaz salınımlarını durduracaktır” dedi.

ÇİN:Raporu “tepki vermeye değer” bulmadı.

HİNDİSTAN: Çevre Bakanlığı, “Konferans, politika belirleyemeyen bilim adamlarını bir araya getirmekten başka bir işe yaramadı. Bilimsel bir görüş birliğine bile varamayan iklim uzmanlarının hükümetlere bir şey yaptıracak gücü yoktur” dedi.

AVUSTRALYA:Başbakan John Howard, “Gerçekçi olalım, modern bir Batı ekonomisinde, enerji santrallerini fosil yakıtlar ya nükleer güçle çalıştırabilirsiniz. Rüzgar ve güneş enerjisi olmaz” dedi.

6.4 DERECE YÜKSELİŞ NE ANLAMA GELİYOR?
BM’nin iyi ve kötü senaryoları 4.4 derece ile 6.4 derece arası bir yükselişi öngörüyor. Buna göre:

4.4 derecelik artış: Yağmur ormanları ortadan kalkacak. Buzulların erimesi nedeniyle bazı ülkeler ortadan kalkacak. İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye çölleşecek. Hayvan türlerinin yarısı yok olacak.

5.4 derecelik artış: Deniz seviyesi 5 metre yükselecek ve gezegenimizde buzul kalmayacak. Güney Asya yaşanması imkansız hale gelecek. Milyonlarca insan hayatlarını sürdürmek için kutuplara göç etmek zorunda kalacak.

6.4 derecelik artış: Okyanus yaşamı yok olacak. Kutuplara kadar çölleşme başlayacak. Hayatta kalabilenler kutupta yaşayan birkaç milyon kişi olacak.

En sıcak yıl 2007
BM uzmanlarının tahminlerine göre atmosferdeki sera gazlarının etkisinin azaltılması için hiçbir girişimde bulunulmazsa her geçen yıl diğerinden daha sıcak olacak. Uzmanlar 2007’nin sıcaklık ortalamasının da şimdiye kadar kayıtlara geçen sıcaklıklardan daha yüksek olacağını öngörüyor.

Vatan Gazetesi, 04/02/2007