Paris Toplantısının Taslak Raporu: "Korkutucu!"

Dünya iklim uzmanları, küresel ısınmayla ilgili rapora son şeklini vermek üzere Paris'te bir araya geldi. Rapora göre, iklim değişikliği ve etkileri düşünülenden çok daha korkutucu boyutlarda.

BM gözetiminde düzenlenen 'Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli', bugün Paris'te başladı. 4 gün sürecek toplantının ardından Cuma günü, 2001'den bu yana ilk iklim değişikliği raporu yayımlanacak.

Taslak rapora ulaşan İngiliz Independent gazetesi, 2 bin bilimadamı tarafından hazırlanan BM raporunun, şimdiye kadarkilerin en korkutucusu olduğunu yazdı.

Taslak raporda, bu yüzyılda küresel sıcaklığın 2 - 4,5 derece arasında artmasının kaçınılmaz olduğu, bu artışın 6 dereceyi bulabileceği yer aldı.

"Dünya ısındıkça, okyanuslarda artan buharlaşma, atmosferdeki su buharı oranını artıyor, Bu da sera etkisini güçlendiriyor" denen raporda, yükselen sıcaklık nedeniyle, gezegenin insan eliyle üretilmiş karbondioksiti etkisiz hale getirme özelliğini de yitireceği belirtildi.

Bu durumda atmosferdeki karbondioksit artış oranının yüzde 44'ü bulabileceği ve küresel sıcaklığın 2100 yılına kadar fazladan 1.2 derece daha artabileceği de, iklim modellemelerinin sonuçları arasında.

İklim Değişikliği Panelinin raporunda, son 3 rapordan farklı olarak, küresel ısınmaya insan faaliyetlerinin de yol açtığı açık şekilde ifade edildi ve Dünya'nın iklim sisteminde gözle görülebilecek değişikler de sıralandı. Rapora göre;

1) Avrupa'da 2003 yazında görülen sıcak dalgaları daha sık, yoğun ve uzun süreli olacak,
2) Tropikal fırtınalar ve kasırgalar güçlenecek, bıraktığı yağış ve seller artacak,
3) Kuzey kutbu, yazları buzlanmayacak, buzullarda erime sürekli hale gelecek,
4) Karbondioksit oranı sabitlense bile, deniz seviyeleri yükselmeye devam edecek, 2100 yılına kadar yükselme 43 santimetreyi bulacak.

1988 yılında oluşturulan 'Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli', 2001 yılındaki son raporunda petrol, doğalgaz ve kömür tüketiminin atmosferdeki karbondioksit oranını 420 bin yılın en yüksek düzeyine çıkarttığını bildirmişti.

ntvmsnbc 29/01/2007