CIA'nın Beyin Kontrolü!

Janine Huard adlı Kanadalı kadın, CİA'nın soğuk savaş döneminde finanse ettiği beyin yıkama deneylerinde kobay olarak kullanıldığı için hem kendisi, hem de diğer kurbanlar için tazminat davası açmaya çalışıyor.

Montrealli Huard, federal mahkemeye başvurarak Kanada hükümeti aleyhinde toplu dava açmak için izin istedi.

Avukatının AFP muhabirine verdiği bilgiye göre, Huard, 1950 ile 1965 yılları arasında Montreal'deki Mc Gill üniversitesi Allan Memorial enstitüsünde Doktor Ewen Cameron'un yürüttüğü deneylere mali destek sağladığı için Kanada hükümetini dava etmek istiyor.

Avukatın anlattığına göre, Bayan Huard doğum yaptıktan sonra depresyona girince enstitüye başvurdu. Huard'a hiçbir şey söylemeden Dr Cameron'un "psikolojik yıkım" programı kapsamında deneysel uyuşturucular ve elektrik şokları verildi. Huard, ayrıca bazı seanslarda karanlık bir odaya tıkıldı ve günde 6-7 saat olmak üzere günlerce hep aynı şeyleri tekrarlayan ses kayıtlarını dinlemek zorunda bırakıldı. Dinlediği seslerden biri de, onun kötü anne olduğunu söylüyordu.

İskoçya'da eğitim gören doktor Cameron, bu yöntemle hastanın hatıralarını yok edip kişiliğini yeniden şekillendirdiğini iddia ediyordu. Amerikan istihbarat servisi CİA da, bu yönteme ilgi göstermiş ve doktoru 50'li yıllarda beynin kontrol altına alınması deneylerini yaptırmak için maaşa bağlamıştı.

Bu deneyler kapsamında, her şeyden habersiz deneklere LSD denen uyuşturucu da veriliyordu.

Kanada makamları, 90'ların başında Dr. Cameron'un 70 kurbanına 100 bin dolar tazminat ödemeyi kararlaştırmış, 250'den fazla kurbana ise, durumları vahim olmadığı gerekçesiyle tazminat ödememişti. CİA'nın tazminat ödediği Montrealli kadın, Kanada hükümetinin tazminat ödemeye yanaşmadığı kurbanlar arasında bulunuyor.

Milliyet, 12/01/2007