Küresel Isınma Avrupa'yı Bölecek

Avrupa Komisyonu'nun gelecek hafta onaylaması beklenen, küresel ısınmanın Avrupa kıtası üzerine etkisi konusundaki ilk kapsamlı rapora göre, yüzyılın ortalarında soğuk kuzey Avrupa, küresel ısınmadan yarar sağlayabilecekken, Akdeniz su ve turist sıkıntısı çekecek.

Kuzey Avrupa'da soğuk nedeniyle daha az insanın öleceği belitilen rapora göre tarımda üretimin artacağı ve Kuzey Denizi sahilinin yeni 'Riviera' olacağı belirtiliyor.
 
CNNTÜRK'ün haberine göre zengin kuzey Avrupalılar, küresel ısınmanın etkisiyle artık tatillerde güney Avrupa'ya akın etmeyecekler. Bunun da İtalya, İspanya ve Yunanistan turizmini dolayısıyla ekonomisini derinden etkileyecek.
 
Dünyadaki, yıllık 100 milyonu bulduğu tahmin edilen turistlerin altıda biri tatillerini güney Avrupa'da geçiriyor.
 
Rapora göre, Avrupa'nın kuzeyinde daha az insan soğuk nedeniyle hayatını kaybederken, güneyde artacak sıcaklıklar, daha fazla ölüme yol açacak.
 
Financial Times'ın ele geçirdiği rapora göre, Avrupa'da 3 derecelik ısı artışıyla 2071 itibarıyla yılda 87 bin daha fazla kişi yaşamını yitirecek. Sera etkisi yapan gazların atmosfere verilmesinin azaltılması çabaları ısı artışını 2,2 dereceyle sınırlarsa ölüm artışı yılda 36 binde kalabilecek.

hurriyet.com, 07/01/2007