Fransızlar da: Sigara Yasağını Genişletti

Fransa'da, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, toplu ve kapalı kullanım alanlarının hepsinde, duman altı ortadan kaldırılıyor.

2006 yılından bu yana, çalışmalarını sürdüren hükümet, aldığı anti-tütün kararlarını, uygulamaya koyuyor. Bundan böyle Fransa'da; kafeler, barlar, diskotekler ve restoranlarda ve hatta otel lobilerinde dahi sigara içilemeyecek. Hükümet, uygulamanın yerine getirilmesinde, kararlı bir tutum sergiliyor. Sigara tiryakileriden kimileri, kararı mantıklı ve uygulanabilir bulurken; kimileri de, yakında açık havada bile sigara içmenin engellenebileceğinden korkuyor.

Fransa'da hükümetin, üzerinde uzun süredir çalışmalar yaptığı tütün karşıtı uygulamalar, resmen başlayacak. Böylece, kahve ve sigara ikilisinin, bir alışkanlıktan çok, bir gelenek olarak görüldüğü Fransa'da, duman, romantizmin dışına çıkmış olacak. Artık sigara, kapalı mekanlarda, vazgeçilmez eşi kahveden ayrılacak.

Fransa'da her yıl, 6000 dolayında insan, tütüne bağlı hastalıklardan yaşamını yitirmektedir. Bu gerçeği, göz önüne alan hükümet, 2006 yılından bu yana, bir takım anti tütün çalışmaları yürütmekteydi.

Uygulamaya göre, kafelerde; yalnızca teras ve bahçelerde sigara içilebilecek. Kapalı mekanlar için diğer bir çözüm ise, mekan içerisinde sigara içilen bölümler oluşturmak. Ancak mekan içinde, sigara içmeyi mümkün kılan ve akvaryumu andıran bu bölmelerin inşası da yeterli olmuyor. Restoran yetkilisi, ayrıca bu bölmedeki yalıtımın, doğru yapıldığını ve havalandırmanın da yeterli olduğunu kanıtlamak zorunda.

Bu kanunun diğer bir amacı da, çalışanların, çalışma koşullarının düzeltilmesi. Kafelerde, barlarda ve restoranlarda çalışan herkes, sigara içsinler veya içmesinler, birer pasif içici konumunda bulunuyor. Bu kanunla, pasif içicilik nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısında, ciddi bir düşüş bekleniyor.

SİGARA SATMAK SERBEST: İÇMEK YASAK

Fransa'da tütün ve tütün mamulleri, sadece yetki belgesi olan satış noktalarında satılıyor. Bu yetkili satış noktalarının çoğunluğu da, barlar ve kafeler. Sigara satılan bir yerde, sigara içimi yasak oluyor.

Bu ilginç tartışmaya, Le Monde gazetesi de değişik bir anketle katıldı. İnternet sitesinde, tiryakilere bir çağrı yaparak, bu kanun karşısında, sigarayı bırakıp bırakmayacaklarına dair demeçlerini göndermelerini istedi. Demeçlerin içinden seçilecek yazılar, Le Monde'un sitesinde yayınlanma şansı bulacak.

Sigara yasağının uygulanacağı yerlere asılacak olan uyarı panolarında ise, şu ifade yer alacak:

"Burada sigara içmeniz, 68 Avro ceza ödemenize veya hakkınızda adli takip başlatılmasına sebep olur. Sigarayı bırakmak için, 0825 numaralı telefondan yardım alabilirsiniz.(aramanın dakikası 15 kuruştur)"

sabah.com, 31/12/2007