Kangallar: "Afrika Sıcağında da Başarılı"

Amerikalı bir araştırmacının başlattığı proje kapsamında, Namibya'ya götürülen Kangal köpeklerinin, Afrika şartlarına alışarak, sürüleri başarıyla koruduğu bilinmektedir. Karanın en hızlı hayvanı çitalara karşı mücadelede gösterdiği başarı üzerine, Sivas'tan Kangal köpekleri istendiği bildirildi.

Çita Koruma Projesi, Amerikalı Araştırmacı, Lauro Marker'ın öncülüğünde, 1994 yılında başlatılmıştır. Bu proje kapsamında, Amerika'dan, Namibya'ya götürülen Kangal köpekleri, daha önceden yerli halk tarafından öldürülen çitaların, sürülere saldırmasını engellemek için kullanılıyor.

Afrika şartlarına kısa sürede adapte olduğu bildirilen Kangal köpekleri, 2 saniyede 70 kilometre hızla karanın en süratli hayvanı olarak bilinen çitaların, sürülere saldırmasını engelliyor.

Cumhuriyet Üniversitesi(CÜ), Kangal Köpeği Araştırma ve Yetiştirme Merkezi Üretim Çiftliği Sorumlusu, Veteriner Hekim Yusuf Ziya Oğrak, yaptığı açıklamada: "Çita Koruma Projesi çerçevesinde, 1994'den beri, Namibya'da, Kangal köpeklerinin kullanıldığını" söyledi.

KANGALLAR: "ÇİTALARIN NESLİNİ KORUYOR"

Çitaların, çiftçiler tarafından tüfekle vurulduklarını ve tuzaklarla yok edildiklerini ifade eden Oğrak:

"Ancak Kangal köpeklerinin kullanılmasıyla, çitaların varlığı da bu tehlikeden kurtulmuş oldu" dedi.

Oğrak, çiftçilerin, çitaların sürüye saldırmasını, bu hayvanları öldürmeden veya tuzak kurmadan engelleme yolunun, Kangal köpekleri olduğunu ifade ediyor. Kangal köpeklerinin, daha çok kış şartlarını seven hayvanlar olduğunu, ancak Namibya şartlarına da uyum sağladıklarını belirtti.

2005 yılındaki Kangal köpeği sempozyumuna da katılan Lauro Marker ile sürekli irtibat halinde olduklarını ve görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Oğrak:

"Ellerindeki kısıtlı sayıda Kangal köpeğinden, çok sayıda Kangal köpeği elde ettiler. Bunları dağıtıyorlar. Bizden de Kangal köpekleri talep ettiler" dedi.

Şu anda, henüz Kangal köpeği göndermediklerini, bununla ilgili yetkili mercilerle görüşülerek; bir çalışma yapılabileceğini söyleyen Oğrak, projenin çok başarılı gittiğine dair kendisine raporlar geldiğini söylüyor.

ÇİTALAR

Karada en hızlı koşan hayvan olarak bilinen çitaların hızı, 2 saniyede 70 kilometreye ulaşıyor ve maksimum 100-127 kilometre hız yapabiliyor. Bu hızla avını, 200-600 metre kovalayabilen çitalar, gün boyu aktif olabiliyorlar. Özellikle sabahın erken saatleri, akşamüstü ve geceleri dolunayda oldukça hareketli oldukları biliniyor.

Çitalar, genellikle yalnız dolaşırken, bazen de avlanmak için birlikte hareket ediyorlar. Grup halinde avlanırken, biri saldırı durumundayken; diğerleri gelen saldırıları savuşturuyorlar. Özellikle, Namibya'da, grup halinde avlandıkları ifade ediliyor.

KANGALLAR

Kangal köpekleri, özgürlüğüne düşkünlükleriyle biliniyor. Küçümsenemeyecek derecede zekaları, çok alıngan ve hassas bir yapıları bulunduğu belirtilen Kangalların; çok cesur, kuvvetli, çevik ve hızlı oldukları, verilen görevi de canı pahasına yerine getirdikleri biliniyor.

Ana vatanı olan Sivas ile özdeşleşen ve ünü zamanla Türkiye sınırlarını da aşan Kangal köpekleri, dünyanın dört bir yanından da talep görüyor.

İri vücutlarıyla tanınan Kangal köpeklerinin, ağırlıkları, erkeklerde, 50-60 kg; dişilerde 41-59 kg; yükseklikleri ise erkeklerde 74-81 cm, dişilerde ise 71-79 cm arasında değişiyor.

skyturkonline.com 29/12/2007