Acı Biber: "Kanserli Hücrelere de Karşı"

Bibere acı tadı veren madde, kanserli hücreleri yok edebiliyor.

İngiliz bilimadamları, bu tespitlerini, "kanserin zayıf noktasını saptadık" sözleriyle değerlendiriyor ve keşfin, yeni kanser ilaçlarının üretiminde, alternatif olabileceğine inanıyor.

Kansere karşı mücadelede alınan yol, ümit vadediyor. İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, acı biberin içindeki Capsaicin adlı maddenin kanserli hücreleri yok etmede başarılı olduğu ortaya çıktı.

Capsaicin, kırmızı, yeşil ya da Meksika cinsi biberlerde bulunan ve bu sebzelere acı tadı veren madde.

Uzmanlar, tıp dünyasının, daha önce eklem romatizmasına bağlı ağrıları kesmekte kullandığı bu maddenin, kanseri yenmede de önemli bir rol oynayacağı görüşünde.

Araştırmada, Capsaicin maddesinin kanserli hücrelere ulaştığında, bu hücrelerin enerji merkezlerini hedef aldığı tespit edildi. Arkasından,Capsaicin, bu bölgeyi çalışmaz hale getirerek; kanserli hücreleri öldürüyor. Üstelik, bunu yaparken; sağlıklı hücrelere de zarar vermiyor.

Bu maddenin, özellikle cilt, akciğer ve pankreas kanserlerine yönelik yeni ilaçların üretilmesinde kullanılabileceği belirtiliyor.

Bilimadamları, her çeşit kanserle mücadelede, "sağlıklı ve özellikle sebze ağırlıklı beslenmenin önemini" de bir kez daha vurguluyorlar.

ntvmsnbc, 27/12/2007