Kağıt-Benzeri Ürünlerde: "Dioksin Kanserojen"

Washington Post gazetesinde yayınlanan habere göre; Amerikan Çevre Koruma Dairesi tarafından yayınlanan raporda; klorla ağartılarak üretilen kağıt-benzeri ürünlerde bulunan ve gıda ürünlerine geçebilen dioksin adlı maddenin, kanserojen sınıfına alındığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da, kanser yapıcı kimyasal maddeler grubuna dahil edilen dioksinler, kağıt sanayinde, klorla ağartma işlemi sırasında oluşuyor. Araştırmacılar, zehirli kimyasallar sıralamasında, başı çeken dioksinlerin, östrojen gibi "doğal steroid" hormonlarını, taklit ederek birçok biyokimyasal reaksiyonu başlattığına dikkat çekiyor.

En ufak dozda bile vücuda alımının; eklem ağrıları, uykusuzluk, doğum bozuklukları ve bağışıklık sistemi zayıflığına yol açabileceğini belirten uzmanlar, dioksinlerin, yağda çözünür olduğundan, bedenimizdeki yağ hücrelerinde birikme eğilimini vurguluyorlar.

Bebekler, yetişkinlere göre, 200 kat fazla dioksine maruz kalma riskini taşırken; tuvalet kağıtları, kağıt mendiller, süt veya meyva suyu kartonları, tek kullanımlık çocuk bezleri, bilhassa peçeteler, eğer klorla ağartma işleminden geçiyorlarsa, düşük dozda dioksin içeriyorlar.

Bu ürünlerin herhangi birinden, yiyeceklere ve vücuda da kolayca bulaşan bu zararlı kimyasallar, Amerikan Çevre Koruma dairesinin raporunda, en ufak miktarının bile, laboratuvar hayvanlarında, kansere sebep olduğu açıklandı.

skyturkonline, 24/12/2007