New Age Tarikatı: "Scientology Türklerin Peşinde"

Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanlığı, Scientology tarikatı konusunda, Türk vatandaşlarını uyararak, dikkatli ve hassas davranmalarını istedi. Daha önce de, Almanya'nın, Scientology tarikatını yasaklamak üzere harekete geçtiği bildirilmişti. Bu haberde:

Tom Cruise, John Travolta gibi Hollywood'lu ünlülerin de üye olduğu tarikatın, Almanya’da yakın takibe alınacağı bildirilmişti. Suç unsuru belirlendiğinde de, tarikat yasaklanacaktı.

"SCİENTOLOGY İNSAN KİŞİLİĞİNİ YOK EDİYOR"

Almanya’ya 1970 yılında giren, Scientology tarikatı ile Alman hükümetleri arasında, 10 yıldır süren sürtüşmede sona gelinmektedir. Alman yetkililerin, istihbarat örgütlerine; tarikatın eylemleri konusunda, deliller toplaması için talimat verdiği bildirildi.

Schleswig-Holstein Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Stegner, tarikatın yasaklanma gerekçelerini, şöyle açıklamıştı:

"Scientology, totaliter bir örgüt gibi çalışarak; insanlar üzerinde büyük bir baskı kuruyor. İnsanların kişiliğini yok ederek, kendine bağlamak istiyor. Buna ek olarak, dini kullanarak, maddi çıkar elde ediyor. Bizim, neden bu tarikatla mücadele etmek zorunda olduğumuz, bu şekilde ortaya çıkmış oluyor."

Kendisini, Scientology Kilisesi şeklinde tanımlayan tarikatın, Almanya’da yaklaşık 6 bin üyesi olduğu biliniyor. Tarikatın, Almanya’daki lideri, bu organizasyonun, din olduğunu savunuyor. Ancak, bu görüşe kesinlikle karşı çıkan Alman yetkililer; bu tarikatın insan kişiliğini yok eden totaliter bir organizasyon olduğu konusunda hemfikir. Scientology’ye, Alman Protestan Kilisesi de sert tepki gösteriyor.

ABD İLE GERGİNLİK


Tarikat, Almanya yönetcileriyle, ABD Dışişleri Bakanlığı arasında gerginliğe sebep oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı, Almanya’yı, Scientology’yi, takibat altına alarak, insan haklarını ihlal etmekle suçluyor. Almanya İçişleri Bakanlığı, aşırılık yanlısı örgütlerle ilgili yıllık raporuna, her seferinde bu tarikatı da ekliyor.

SCİENTOLOGY: "BİLİM KURGU DİNİ"


Scientology Kilisesi, 1954’te bilimkurgu yazarı Ron Hubbard’ın, Hollywood’da kurduğu tarikat; insanların, 75 milyon yıl önce, galaksimizdeki 76 gezegenden sürgün edilerek, Dünya' ya geldiğini iddia ediyor. 10 milyon üyesi olan tarikatın, ABD’den sonra en güçlü olduğu yer Almanya.

İlk mabedi, 1953 yılında inşa edildi. Scientology’nin 159 ülkede 10 milyon üyesi bulunduğu söyleniyor.

Tom Cruise’dan başka, eşi Katie Holmes, John Travolta, Kirstie Alley, Lisa Marie Presley, Isaac Hayes ve Kevin Costner, tarikatta müritler arasında yer almaktadır.

"SCİENTEOLOGY TÜRKLERİN PEŞİNDE"

Avukat Mahmut Erdem, Türk vatandaşlarını uyararak:

"Türk toplumunun, Scientology adlı örgütü, yeteri kadar tanımadığını ve örgütün, Berlin başta olmak üzere, büyük kentlerde camilere kadar sızdığını belirterek; Ramazan ayında, dinler arası diyalog adı altında, iftar yemeği dahi düzenlediler. Türk toplumunu, bu konuda iyi bilgilendirmemiz lazım. Çalışma grubu adı altında, bundan böyle, örgütün Türklere yönelik faaliyetlerini, yakından izleyeceğiz."

Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Udo Nagel; bakanlık bünyesinde Scientology’ye karşı bir çalışma grubu oluşturulduğunu; bu grubun içinde Türk vatandaşlar için özel bilgilendirme servisleri bulunduğunu belirtti.

Türkçe olarak hazırlanan broşürlerin, en kısa zamanda Türk dernekleri, sivil toplum örgütleri ve kuruluşları tarafından dağıtılacağını kaydeden Nagel, şunları söyledi:

"Scientology adlı örgütün, son zamanlarda Türk derneklerinde yandaş kazanma çabasında olduğu tespit edilmiştir. Bu örgüte karşı, Türk vatandaşlarının dikkatli ve hassas davranmalarını istiyoruz. Sciontology, 1997 yılından beri, Eyaletler İçişleri Bakanları Konferansı ve Federal İçişleri Bakanlığı tarafından, Almanya anayasasına aykırı faaliyet gösteren ve bu nedenle faaliyetleri gözlemlenen bir örgüttür."

Çalışma grubu başkanı, Ursula Cabera da, Scientology’nin, kendisini bir kilise kuruluşu gibi tanıttığını, ancak bir kilise olmadığına dikkati çekerek:

"Bunu, insanları kendilerine üye yapmak ve itibar kazanmak için koz olarak kullanıyorlar." dedi.

Yaklaşansaat 22/12/2007