11 Eylül Saldırısını: "CIA ve Mossad Yaptı"

İtalya eski Cumhurbaşkanı Cossiga, 11 Eylül'de düzenlenen saldırıların, CIA ve Mossad tarafından gerçekleştirildiğini ve bunun, bütün küresel istihbarat örgütleri tarafından bilindiğini söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, İtalya'nın en itibarlı gazetelerinden Corriere della Sera'ya verdiği mülakatta:

"Ön safta İtalyan merkez solu olmak üzere, Amerika ve Avrupa'nın bütün demokratik unsurları gayet iyi biliyor ki; bu feci saldırı, CIA ve Mossad tarafından, Arap dünyasını suçlamak ve Batılı güçleri, Irak ve Afganistan'a müdahaleye tahrik etmek için planlanıp gerçekleştirildi" dedi.

El Kaide lideri Üsame bin Ladin'in, saldırıyı 'itiraf ettiği' video kaydıyla ilgili kuşkularını da dile getiren Cossiga, bu nedenle 'tahrifatın ustası' Silvio Berlusconi'ye, ne İtalyan Cumhurbaşkanlığı ne de merkez solun temsilcilerinden, tek bir dayanışma kelimesi gelmediğini söyledi.

SALDIRILAR UZMANLIK ESERİ

Cossiga, 11 Eylülle ilgili ilk şüphelerini 2001'de araştırmacı Webster Tarpley'e şöyle açıklamıştı:

"Saldırıların arkasındaki akıl, son derece sofistike olmalı. Sadece fanatik kamikazeler devşirecek kadar değil, aynı zamanda yüksek uzmanlık düzeyinde personele sahip olacak kadar büyük imkanları da olmalı. Bir tek şey ekleyeyim: Bu saldırılar, radar sistemine ve uçuş güvenlik elemanları arasına sızılmadan gerçekleştirilemez.

ABD-GLADİO BAĞLANTISI

Açık sözlülüğüyle tanınan Cossiga, 60, 70 ve 80'lerde, Avrupa'daki bombalama olaylarından sorumlu tutulan ve temel uzmanlık alanı, ülkelerdeki yerel politik muhalefetin üzerine yıkılacak eylemler gerçekleştirmek olan Gladio'nun, varlığını ifşa ederek; yapılanma içindeki rolünü de itiraf etmişti. İfşaatlarıyla İtalyan siyasi düzenini rahatsız eden Cossiga, 1992'de istifa etmek zorunda kalmıştı. Cossiga'nın beyanları, 2000 yılında İtalya Parlamentosu'nun, Gladio ile ilgili soruşturmasına da katkı sağlamıştı. Bu soruştuma sırasında, saldırıların, ABD istihbarat birimlerinin gözetimi altında olduğuna dair kanıtlar ortaya çıkmıştı.

Hayat boyu senatör ve bir hukuk profesörü olarak İtalya'da saygın bir isim olan Cossiga, önce Temmuz 1983'te İtalyan senatosuna seçilmiş, 1985'teki seçimlerde büyük başarı sağlayarak, İtalya Cumhurbaşkanı olmuştu. 7 yıl süreyle İtalya Cumhurbaşkanı olan Cossiga, bu görevi, 1992'ye kadar sürdürmüştü.

yenisafak, 19/12/2007