Güneş Işınları: "Akciğer Kanseri'nden Koruyor"

Güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanamamak, akciğer kanserini tetikliyor.

"Journal of Epidemiology and Community Health" dergisinde yayınlanan, California Üniversitesi, bilim adamlarının yaptıkları araştırmada; ekvatordan uzak olan ve güneş ışığının az olduğu ülkelerde, akciğer kanseri oranının, yüksek olduğunu belirttiler.

Çeşitli kıtalardaki, 111 ülkedeki verileri inceleyen bilim adamları, akciğer kanseri vakalarının, %85’inin sebebi sigara olsa da, güneş ışığı eksikliğinin de, faktörlerden biri olduğunu belirttiler.

Güneşten alınan D vitaminin, vücuttaki hücre ölümünden sorumlu faktörleri, teşvik ederek, tümör büyümesini önlediği belirtiliyor.

Vücudun ana D vitamini kaynağı UVB ışınının, ekvatora yaklaştıkça arttığını hatırlatan bilim adamları, araştırmada, ekvatordan uzak ülkelerde akciğer kanseri oranının en yüksek, ekvatora yakın ülkelerde ise en düşük olduğunun saptandığını bildirdi.

Araştırmacılardan Dr. Cedric Garland, diğer kanser hastalıklarında olduğu gibi, akciğer kanserinin de, genellikle epitel hücrelerde başladığını hatırlatarak; D vitamininin, hücreleri sıkı sıkıya birbirine bağlayan ve böylece hücre bölünmesini, frenleyen, tutkal benzeri bir madde oluşturan kimyasalları uyardığını söyledi.

D vitamininin, kanserin gelişimini, yavaşlatma özelliğinin de bulunduğu belirtiliyor.

Dr. Garland, diğer taraftan, orta derecede Güneş ışığına maruz kalmanın, deri kanserinin en kötü türü olan, melanoma riskini, önemli ölçüde artırmadığını da vurguladı.

ntvmsnbc.com 18/12/2007