Guardian: "Bali, Kyoto’dan Daha Kötü"

Guardian yazarlarından George Monbiot, Bali’de düzenelen, "BM İklim Konferansı"nda varılan uzlaşmayı; "ABD'nin, Avrupa’yı bir kez daha kandırması" olarak değerlendirdi ve "aslında Bali, Kyoto’dan bile daha kötü" diye yazdı.

Hafta sonu Bali’de yoğun pazarlıkların ardından, geçici uzlaşmayla sonuçlanan, iklim değişikliği ile mücadelede yol haritası; ümit verici yorumlanmadı. Guardian yazarlarından George Monbiot, varılan uzlaşmayı; "Amerika'nın, Avrupa’yı bir kez daha kandırması" olarak değerlendirdi.

Haberin devamında; "10 yıl önce yine Aralık ayında ABD, Kyoto görüşmelerini enkaz haline getirmeyi başarmıştı" diyen Monbiot; "George Bush'un, bu konuda masum olduğunu; zira o sıralarda, Texas Valisi olarak, idam mahkumlarını infaz etmekle meşguldü" diye ifade etti.

Monbiot şunları söylüyor:

"O zaman,ABD’nin iklim müzakere ekibinin başında Al Gore bulunuyordu. Kyoto'da, Avrupa Birliği, 2010 yılına kadar sera etkisi yapan gazların, %15 oranında azaltılması için ısrar etmişti. Buna karşılık, Gore Ekibi'nin, 2012 yılına kadar sera gazlarının, %5.2 azaltılacağı kararı, anlaşmayı, tamamen yok etmişti."

Bali müzakerelerinin sonuçları sebebiyle, İngiliz çevre bakanı Hillary Benn’i aptal, müzakere ekibini de saf olarak niteleyen Monbiot, iklim müzakerecilerinin, 10 yıl sonra, yine Amerikalıların oyununa geldiklerini ifade etti.

Monbiot, son Bali konferansı için:

"Daha iki yıl var ama, Bali, Kyoto’dan daha kötü. Ne tarih var ne de hedefler konmuş. Bali’de belirlenen ilkeler, 10 yıl öncekinden daha berbat. Sonunda, Amerikalılar, daha kötüsünü yaptı." şeklinde yazdı.

Güncelleme: 18/12/2007
ntvmsnbc, 17/12/2007