Her Ay Birkaç Gün Oruç: "Kalp Sağlığını Etkiliyor"

Amerikalı tıp uzmanlarının yaptığı son araştırma, ayda bir gün tutulan orucun, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Amerika'nın Utah eyaletinde yaşayanların yüzde 70'ini oluşturan Mormonlar, inançları gereği her ayın ilk pazar günü oruç tutuyorlar.

Resmî adı "The Church of Jesus Christ of Latter Day Saints (İsa Mesih'in Ahirzaman Azizleri Kilisesi)" olan Mormonluk, 1830 yılında, Joseph Smith Jr adlı bir Hıristiyan'ın oluşturduğu dinî hareket. Diğer Hıristiyan gruplarca Hıristiyan olarak kabul edilmiyorlar.Mormonlar ise, kendilerini Hıristiyan görüyor; ancak Katolik, Protestan ya da Ortodoks geleneklerle bağları olmadıklarını dile getiriyorlar. İncil ve Tevrat dışında, Mormon Kitabı dedikleri kitapları var. Yarısı ABD dışında olmak üzere 13 milyon civarında Mormon olduğu tahmin ediliyor. ABD'deki Mormonların çoğunluğu Utah eyaletinde yaşıyorlar.

Utah eyaletinde, inançları gereği, sigara gibi bazı kötü maddeleri kullanmayan Mormonlar üzerine yapılan araştırma, ilginç sonuçlar verdi. Yasak olduğu için sigara içmeyen Mormonların, daha az kalp rahatsızlığına yakalandığını tespit ettiler. Yeni araştırmada, Mormonların, ayda bir gün tuttukları orucun, kalp sağlığını olumlu olarak etkilediği ortaya çıkardı.

Mormonların yoğun olarak yaşadığı Utah'ta yapılan araştırma, ayda bir gün oruç tutanların, oruç tutmayanlara göre, daha az kalp-damar tıkanıklığı hastalığına yakalandığını ortaya koydu.

Utah Salt Lake City Üniversitesi uzmanları, araştırmayı, 1994-2002 yılları arasındaki hastalar arasında, oruç tutanların tıbbi kayıtlarını inceleyerek gerçekleştirdiler. 4 bin 629 hastada, kalp hastalığı ya da kalp yetmezliği teşhis edildi. Mormonlarda kalp hastalığı oranı, Mormon olmayanlardan daha az çıktı.Tütün kullananlar ve farklı sebepler dahil edildiği halde, Mormonlarda, kalp damar hastalığı oranının, Mormon olmayanlara göre yine düşük olduğu anlaşıldı.

515 Mormon üzerinde yapılan çalışma; sadece oruç tutmanın, kalp riskinde büyük bir değişiklik yaptığını ortaya koydu. Oruç tutanların sadece % 59'una kalp hastalığı teşhisi konurken, oruç tutmayanlarda bu oran%67 çıktı. Kilosu, yaşı, şekeri, yüksek kolesterolü ve kan şekeri olanları işin içine kattıklarında da, oruç tutanlarda %8 oranında kalp hastalığı düşük tespit edildi.

Çalışma sonucu ortaya çıkan yeni rapor, American Heart Association'a (Amerikan Kalp Derneğine) sunuldu.

İdris Gürsoy
zaman.com, 16/12/2007