Şeker Hastalarına: "Köpek Teşhisi"

Köpekler, dünyayı koklayarak algılar. Koku alma duyuları, insanlarınkinden 100 – 200 kat güçlüdür. İnsanoğlunun sadık dostları olan köpekler, 2004'te kanserlilere umut olmuştu. Şimdi de, diyabetliler için iş başında.

Havaalanlarında bavullardaki gıda ve uyuşturucuların kontrol edilmesinde, enkaz veya çığ altında kalan, doğada kaybolan insanların bulunmasında, hatta yangınların ne sebeple çıktığının tesbitinde bile, hep köpekler kullanılıyor. Son yıllarda bilim dünyası, köpeklerin, koku alma yeteneğini, sağlık alanında da kullanmak için çalışmalara başladı. 2004 yılında bilim adamları, köpeklerin hassas burnunun kanserin kokusunu alabildiğini ve bu sebeplede, köpeklerin yardımıyla, birçok kanser türünün erken teşhisinin mümkün olabileceğini açıklamıştı.

KÖPEKLERİN BAŞARI ORANI: % 90

San Francisco’nun Concord bölgesinde, üç yıldır çalışmalarını sürdüren Diyabetliler için Köpekler Derneği, şeker hastalarında ciddi bir tehlike oluşturan hipoglisemi; yani kan şekeri düşüklüğünde, köpeklerin, bunun kokusunu alabildiğini açıkladı. Dernekteki gönüllü doktorlar, bilim adamları, veterinerler ve köpek eğitmenleri hep birlikte, köpeklerin bu özelliğini, insanların yararına kullanabilmek için, yoğun bir köpek eğitim programı yürütüyor.

Sahibinin kan şekeri düştüğünde, onu anında uyaracak; diyabetlilere özel köpekler yetiştiriliyor. Kendisi de bir şeker hastası olan ve adli tıp laboratuvar uzmanı olarak çalışan dernek kurucusu Mark Ruefenacht:

"Kan şekeri düştüğü anda, vücut kimyasındaki değişim sonucu bir koku salgılanıyor. Bu kokuyu insanların fark etmesi mümkün değil. Ancak mükemmel bir koku alma duyusuna sahip köpekler; uyuyor olsalar bile bu kokuyu hemen fark edebiliyorlar. Çünkü onlar için bu koku, sucuk kokusu kadar belirgin" diyor ve köpeklerin kokuyu fark etmekte, %90 başarılı olduğunu da ekliyor.

Dernek şimdiden, çoğu Labrador cinsi 20 köpeğin eğitimini tamamlayıp, diyabetlilerin arkadaşlığına sunmuş durumda.

Mine Akverdi
Güncelleme: 17/12/2007
aksam.com, (haber7.com, 09/12/2007)