Kuzey Buz Denizi'nin Erimesi: "2040'dan 2012’ye Çekildi"

Kuzey Buz Denizi’ndeki buz tabakasının, 2040 yılında tamamen eriyeceği öngörülürken, şimdi bu beklentinin, 2012 yazı sonunda gerçekleşebileceği savunuluyor.

Bu yaz hızla eriyen kuzeydeki buz tabakası, yaz sonunda, 4 yıl önceki aynı dönemde sahip olduğu alanın yarısına geriledi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) iklim uzmanı Jay Zwally:

"Erime bu hızla sürerse, Kuzey Buz Denizi, beklenenden çok daha kısa bir zamnda; 2012 yazı sonunda buzdan tamamen arınmış hale gelebilir" dedi.

Denizdeki buz tabakasının, kapsadığı alanın daralmasının yanı sıra, rekor düzeyde inceldiği de belirlendi.

Henüz geçen yıl, kuzeydeki buz tabakasının, 2040 yazı sonunda tamamen eriyeceğinin tahmin edildiği açıklanmıştı. Bu tahmin bile şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Zwally, eskiden kömür madencilerinin, metan gazı sızıntısı olup olmadığını anlamak için; madende kanarya bulundurduklarını ve yoğun gazda kanarya ölünce, dışarı kaçtıklarını anımsatarak:

"Kuzeydeki buz tabakası da, küresel ısınmanın kanaryası. Bu kanarya artık öldü” görüşünü savundu.

AP haber ajansının görüştüğü NASA, Amerikan üniversiteleri ve hükümet kuruluşlarından konuyla ilgili toplam 18 bilim adamının tümü, bu yaz sonunda gelinen erime düzeyini, büyük bir şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. NASA’dan jeofizikçi Scott Lutchke, buzullardaki erimenin hızı değerlendirildiğinde de, yeni bir döneme girildiğinin kesin olarak söylenebileceğini belirtti.

Grönland’daki erimenin de oldukça hızlı olduğu tespit edildi. Grönland kara parçası üzerindeki buzullar da bu yaz, ortalama erimeden yüzde 15 daha fazla eridi. Bu oran, 2005’te kaydedilen rekor erimenin de üzerinde oldu. Grönland üzerindeki buzulların tamamen erimesi, dünya deniz seviyesinin, 6,6 metre yükselmesine yol açacak.

AA (ntvmsnbc, 12/12/2007)