Parlatıcı Ruj ve Ojeler: "Kanser Riski Taşıyor"

Kadınların, en çok kullandığı ürünler olan, parlatıcı oje ve rujda bulunan BBP maddesinin, meme kanseri riskini artırdığı ortaya çıktı

Amerikalı uzmanlar, özellikle gençler arasında yaygın bir şekilde kullanılan, parlatıcı ruj ve ojeler için kanser alarmı verdi. Philadelphia’daki Fox Chase Kanser Merkezi’nde yapılan araştırmada, bu ürünlerde kullanılan bütil benzil ftalat (BBP) adlı maddenin, meme kanseri riskini artırdığı ortaya çıktı. Fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu madde östrojen hormonu gibi davranarak, vücuttaki dengeyi bozuyor.

ERGENLİĞİ ERKEN YAŞLARA ÇEKİYOR

BBP maddesi, meme kanserini tetiklediği gibi, ergenliği erken yaşlara çekiyor. Ayrıca araştırmada, yağ hücreleri içine saklanan bu maddenin, anneden çocuğa, emzirme yoluyla da geçebildiği belirlendi. Ayrıca böbrek sorunları ve kısırlık gibi rahatsızlıklara da neden olduğu belirtildi. Daha önce, BBP maddesinin, Avrupa’da ve ABD’nin California eyaletinde, çocuk ürünlerinde kullanılması yasaklanmıştı. Bu maddenin, oyuncaklarda, paketlerde, halı ve çözücülerde de kullanıldığı belirtildi. İki yıl önce yapılan bir araştırmada, idrarlarında, fazla miktarda BBP maddesine rastlanan kadınların çocukların da, cinsel gelişimin, sağlıklı olmadığı ortaya çıkmıştı.

gazetevatan.com 08/1272007