Sarı Deniz: Kara Petrolle Karardı

Geçen ay, Karadeniz'i siyaha boyayan kazanın benzeri, Güney Kore'de yaşandı. Asya'nın, en büyük sulak alanlarından olan ve pek çok göçmen kuşun yaşam alanı Sarı Deniz'in de başı dertte.

Güney Kore'de, petrol tankeri kaza yaptı. Denize yayılan petrolün, aylarca kalacağı söyleniyor. Kaza, Mallipo sahilinden fora edilmiş, Güney Koreli mavnanın, Hong Kong bandıralı dev tankere çarpmasıyla meydana geldi. Çarpışma sonrası binlerce asker, polis, sahil güvenlik görevlisi ve gönüllü, temizlik çalışmaları için bölgeye koştu. Ekip, tankerdeki sızıntıyı durdurmayı başardı.

Çarpma sonrası, denize boşalan üç konteynerın sonuncusunda kalan petrol de, pompalarla çekilerek bir mavnayla taşındı. Ancak, Sarı Deniz'e yayılan, 10 bin ton kadar petrol, kıyının geniş bir bölümünü kirletmeyi sürdürecek.

TEMİZLİK EN AZ İKİ AY SÜRER

Felaket, başkent Seul'ün, 120 km güneybatısında bulunan, en büyük gelirin, plajlar ve çiftliklerden elde edildiği, Taean şehrinde meydana geldi. Denizcilik Bakanı Kang Moo-Hyun:

"Denizde, temizlik çalışmaları, en az iki ay süreceğini tahmin ediyoruz. Sahillere vuran ve deniz yatağına çöken petrol tortuları, kıyı şeridinin 17-20 kilometresini ciddi ölçüde kirletiyor. Balık ve deniz yaşamının bir kısmı kurtulsa da, pazarlanabilmeleri bir süre mümkün olmayacak. Petrolün, kıyılarımızı vurmasını önlemek için, olabilecek tüm önlemleri alacağız" dedi.

Petrol çıkarma ve plajları temizleme çalışmalarına, 7500 kişi, 105 gemi ve altı uçak katıldı. Sahil güvenlik, şu ana kadar 565 ton petrol toplandığını, ancak bunun toplam sızıntının, sadece %5'i olduğunu söyledi. Denizden petrolü çekmek ve su yüzeyindeki lekeleri temizlemek için, kevgirler kullanıldı. Petrole bulanmış siyah kumdan çıkarılan kovalar dolusu tortu, plastik havuzlara aktarıldı.

OLAN YİNE KUŞLARA OLACAK

Kirlenen kıyı şeridi, Asya'nın en büyük sulak alanlarından ve bataklık çulluğu, yaban ördeği ve ibikli dalgıç kuşu gibi pek çok göçmen kuş türü için, önemli yaşam bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Geçen ay da Rus limanına yakın bir bölgede, ikiye ayrılan tankerden sızan petrol, Karadeniz'i siyaha boyamıştı. En az 30 bin kuşun can verdiği felaketin, yarattığı çevre kirliliğinin de, en az beş yılda arındırılabileceği belirtilmişti.

radikal.com 10/12/2007