Farelerde: "Yağı Eriten Protein Keşfedildi"

Farelerde, yenen gıdadan alınan enerjiyi, yağ şeklinde depolamak yerine, ısı olarak dışarıya bırakan protein belirlendi.

Amerikalı bilimciler, kaslarında bu proteini daha çok üreten farelerin, aynı miktarda gıda alan diğer farelere göre daha zayıf kaldığını, daha fazla yaşadığını ve yaşlanmaya bağlı hastalıklara daha az yakalandıklarını belirlediler.

Missouri'deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Clay Semenkovich'in çalışması, Cell Metabolism adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Dr. Clay Semenkovich, Reuters'a yaptığı açıklamada, bu tür farelerin diğerlerinden ortalama 3 ay fazla yaşadığını, bunun insan ömründe 6-7 yıla karşılık geldiğini belirtti. Söz konusu farelerin daha uzun
yaşamalarının nedeninin, yaşlanmaya bağlı hastalıklara daha az yakalanmaları olabileceğini belirten Dr. Semenkovich, bu farelerde damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve lenf kanserine daha az rastlandığını
ifade etti.

Enerjiyi, yağ olarak depolamayan farelerdeki bu proteinin, insanda da bulunduğunu belirten Dr. Semenkovich, proteinin, genetik çeşitliliğe göre farklılıklar gösterdiğini ve bu farklılıkların, daha fazla kilo alıp almama üzerinde etkili olduğunu ifade etti.

Dr. Semenkovich, bu keşif sayesinde metabolizmanın hızlandırılmasının ve bazı hastalıklara karşı farklı tedavi yöntemlerinin mümkün olabileceğini kaydetti.

AA,(sabah.com, 5/12/2007)