Oturup Kalmayın: "Kalkıp-Hareket Edin!"

ABD'nin Missouri Üniversitesi araştırmacıları, çalışmalarını, şöyle özetliyorlar:

"Her gün bir saat yürüyor, ya da yarım saat koşuyorsanız ve günün geri kalanını sürekli oturarak geçiriyorsanız, sağlığınız için yeterli değildir."

Haftada, en az 5 gün ve günde 30 dakikalık hareket etmenin, çeşitli sağlık sorunlarını önlemede yardımcı olduğunu biliyoruz.

Hareketsizliğin başında gelen hastalıklar şunlardır: Kalp-damar hastalıkları, obezite ve şeker hastalığı. Ancak, yeni ortaya çıkan, fiziksel etkinlik modeline göre; geriye kalan 15–16 saatte neler yaptığınız, egzersiz yaptığınız zaman kadar önemlidir.

Telefonda mı konuşuyorsunuz? Mümkünse, oturarak konuşmayın, ayakta konuşun. İki katı daha fazla kalori yakarsınız. Maça mı gittiniz? Ayakta seyredin. Çay mı içeceksiniz? Başkasından isteyeceğinize, kalkıp kendiniz alın. Marc Hamilton'ın önerileri bunlar.

Hamilton:

"Bu etkinlikler, "aktif egzersiz" (ayakta durmak) kapsamına girmeyen etkinliklerin de, çoğu yetişkinde; hem harcanan kalori, hem de sağlık açısından, olumlu etkilere sahiptir. Yeter ki oturduğunuz yerde çöküp kalmayın! Yağ yakmada rol alan kasların, damarlarında bulunan enzimler, oturmaya başladıktan sonra, bir-iki saat içinde devre dışı kalırlar. Arada ayağa kalkıp, hafif hareketler yapmak bile, bu enzimleri yeniden harekete geçirir." diyor.

Hamilton ve ekibinin yaptıkları bir dizi çalışma; sürekli oturmanın ve hareketsizliğin, yağ ve kolesterol metabolizmasını olumsuz yönde etkilediğini; vücutta hastalığı davet edici süreçleri tetiklediğini ortaya koymaktadır.

Güncelleme:06/12/2007
Kaynak:
Üniversity of Missouri-Columbia Basın Duyurusu,(Bilim ve Teknik, Aralık 2007)

bil