Ekvator Kuşağı: "520 km Genişledi"

Şimdiki

Küresel ısınma, Ekvator kuşağını, 520 kilometre genişletti. Milyonlarca insan kuraklıkla karşı karşıya bulunuyor.

Endonezya'nın Bali Adası'nda, yaklaşık 10 bin bilim adamının katıldığı 11 günlük Dünya'nın en büyük çevre zirvesi sürerken, Washington'daki, Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA), küresel ısınma sonucu, Ekvator kuşağının, son 25 yılda güney ve kuzeye doğru 260'ar kilometre genişlediği uyarısında bulundu.

Önceki

AKDENİZ TEHLİKEDE

Dün yayınlanan NOAA raporunda:

"İklim yapısı değişen bu bölgeler, daha kurak hale geldi. 1980 yılına göre, tropik iklim kuşağı, 520 kilometre arttı. Dünya'daki toprakların, 13 milyon metrekaresi daha tropikleşti. Bu bölgelerde, yağmurun yağış miktarı ve zamanı ile rüzgârların yönü değişti. Milyonlarca insan, kuraklık riski ile karşı karşıya. Bir çok hayvan ve bitki türü ise tehdit altındadır" denildi.

Rapora göre, Ekvator kuşağının genişlemesi, en çok atmosferin dolaşım sistemi ile hava dalgalarını; yani rüzgârların esişini ve yağmurların yağışını değiştiriyor. Bu da ekolojik yapıyı, tarım ve su kaynaklarını, olumsuz bir biçimde etkileyecek. Bu iklim değişiminden etkilenen bölge ve ülkeler ise şöyle sıralandı:

"Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzası, ABD'nin güney ve batı kesimleri, Meksika'nın kuzeyi, Afrika ve Avustralya'nın güneyi ile Güney Amerika'nın önemli bölümleri."

SON 25 YIL İÇİNDE

Raporu hazırlayan ekibin başındaki Dr. Dian Seidel, bu bölgelerin popülasyonlarının yoğun olduğuna dikkat çekerek:

"Tropik kuşağın genişlemesi, küresel ısınmayı, geri çevrilemez şekilde etkileyen sulardaki buharlaşmanın da artması anlamına geliyor. BM'nin son iklim raporunda, 2100'de 2 derece artması beklenen sıcaklık, son 25 yılda zaten bu kadar arttı" diye konuştu.

sabah.com, 04/12/2007