Venüs: "Bir Zamanlar Dünya Gibiydi"

Oxford Üniversitesi bilim adamları, Nature dergisinde yayınladıkları makalede; Venüs’ün, bir zamanlar Dünya gibi yaşanır bir yer olduğuna dair kanıtlar elde ettiklerini açıkladılar.

Bir Avrupa uzay aracından elde edilen bilgilere göre; Venüs, Dünya’ya tahmin edilenden daha çok benziyor. Gezegenin, milyonlarca yıl önce, atmosfer ve yaşama elverişlilik açısından, Dünya’nın bugünkü hali gözönüne alındığında, neredeyse ikizi olduğu söylenebiliniyor. Ancak, sera etkisi, atmosferik erozyon, solar radyasyon ve gezegen rotasyonunun yavaş olması sonucu Venüs, Dünya’dan daha farklı bir gelişim izledi.

Venüs'ün yüzeyinde, bir zamanlar, ciddi miktarda su olduğu, ancak Güneş rüzgârları bu suyun çoğunun, Güneş Sistemi'nin oluştuğu ilk 1 milyar yılda yok ettiği sanılıyor. Bu değişim öncesinde, Gezegen'in, Dünya gibi yaşanabilir bir çevreye sahip olduğu anlaşılıyor. Uzmanlar sonraki dönem için:

"Okyanuslar, buharlaştı ve bütün su buharlaşıp atmosfere karışarak yok oldu" ifadesiyle açıklıyor.

Bugün, Venüs’te su bulunmuyor ve sıcaklık, kurşunu eritecek kadar yüksek. Gezegende sık sık tayfun şiddetinde rüzgarlara ve şimşeklere rastlanıyor. Venüs'de, Dünya'dan daha fazla şimşek görülüyor.

Oxford Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Prof. Fred Taylor, ulaştıkları yeni bilgilerin VIRTIS adlı bir spektrometre tarafından sağlandığını söyledi.

VIRTIS’ten gelen fotoğraflar, Venüs'ün ekvatorunun yakınlarındaki hava akımının şiddetli, kutuplara doğru da yumuşak olduğunu gösteriyor. Gezegen yüzeyinden 50-55 km yükseklikte de, bulut oluşumları gözleniyor.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bilim adamları, Venüs'de şimşek çaktığına ilişkin, ilk kesin kanıtlara ulaşıldığını söylediler.

ntvmsnbc.com, 01/12/2007