Geliştirilen Tomografi: "Radyasyonu %80 Azaltıyor"

ABD'de kanser, kalp rahatsızlıkları, beyinde oluşan tümörler gibi birçok hastalığın erken tanısında önemli bir aşama sağlayan, bilgisayarlı tomografi cihazlarının, bir üst modeli geliştirildi.

Philips firmasının geliştirdiği, yeni tomografi cihazı, yüksek kaliteli tomografi cihazlarına göre, daha hızlı çalışıyor ve %80 oranında daha az radyasyon yayıyor. Geliştirilen bu cihazla, vücudun tamamı, 1 dakikada üç boyutlu görüntülenebiliyor. Cihaz, yalnızca ABD'de bir hastanede kullanılıyor.

En ufak bir tümörün bile, kolayca tespit edilmesini sağlayan bu cihaz; doktorlara, görüntüleri farklı açılardan inceleme şansı veriyor. Parlak adı verilen cihazın fiyatı, yaklaşık 2 milyon dolar.

Uzmanlar, bu yeni cihazın kolaylığını şöyle anlatıyor:

"Bir hastanın; doktorunun ofisinden içeri girmesi, röntgeninin çekilmesi ve doktorun teşhisini koyması toplam 10 dakika sürecek."

Bilgisayarlı tomografi, 1963 yılında Cormak tarafından teorize edilmiş ve radyolojide yeni bir çığır açmış kesitsel görüntüleme yöntemi. Temeli ise, röntgen cihazına dayanıyor.

Bir nesnenin, değişik açılardan, çok sayıda iki boyutlu X ışını görüntüleri alınarak, o nesnenin iç yapısının, üç boyutlu görüntüsü elde ediliyor.

İlk bilgisayarlı tomografi cihazlarında, tek bir kesit oluşturabilmek için gerekli verileri toplamak, 5 dakika gibi uzun bir süre gerektirmekteydi. Bu olay, bilgisayarlı tomografinin kullanılmasını engelledi ve geciktirdi. Bilgisayarlı tomografi uygulaması, sadece beyin incelemesi yapabiliyordu.

Bilgisayarlı tomografi cihazları, geliştirme ve uygulama aşamalarında bir dizi evrim geçirdi ve dezavantajları azaltılıp; avantajları arttırılarak yeni cihazlar elde edildi.

cnnturk.com, 28/11/2007