Depreme Karşı: "Lifli Duvar Kağıdı"

Büyük bir depremde, can kaybını en aza indirecek çözümlerden birisi de, duvar kağıdı. Alman Karlsruche Üniversitesi'nde geliştirilen lifli duvar kağıdı, depremde duvarların patlamasını önleyerek; binadakilere kaçacak zaman tanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, lifli duvar kağıdını, Türkiye'ye getirme hazırlığında. Deprem senaryoları, olası bir depremde, İstanbul'da, 50 bin binanın çökeceğini, 200 bin binanın ağır, 400 bin binanın da orta ve hafif hasar göreceğine işaret ediyor. Bir depremde, hangi binanın ne boyutta hasar göreceği de bilinmiyor. Yetkililer bir yandan, binaları dayanıklı hale getirmeye uğraşırken, bir yandan da yıkımı geciktirecek önlem arayışındalar.

İTÜ laboratuvarlarında geliştirilen karbon elyafı, bu önlemlerden biri. İkinci önlem de Alman Karlsruche Üniversitesi'nden geldi. Lifli duvar kağıdı üreten üniversite ile işbirliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi, bu kağıdı Türkiye'ye getirecek.

Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik:

"Şu anda İstanbul Belediyesi ile beraber çalışıyoruz. Karlsruche Üniversitesi ile beraber, lifli polimerden duvar kağıdı geliştiriliyor. İnsanlara denecek ki; normal duvar kağıdı kullanacağınıza, bu tip duvar kağıdı kullanın. Onun da çok büyük faydası olabiliyor. Binanın toptan göçmesini önlüyor" dedi.

Prof. Dr. Erdik şöyle devam ediyor:

"Projenin arkasında, doğrundan doğruya Almanya ve Türkiye var. Projeyi Karlsruche Üniversitesi geliştirdi. Belediye tarafından sahiplenildi. Bunun arkasının gelmesi lazım. Şu anda duvar kağıdının, metrekaresinin fiyatını düşürmeye çalışıyoruz. Normal bildiğimiz duvar kağıdı değil, içinde lifler olan duvar kağıdı. Ama deprem sırasında, hem duvarın parçalanmasını önlüyor ve insanlara, kaçması için fırsat tanıyor."

Bu tür malzemeler, duvarı bütün halde tutmayı sağlıyor. Böylece bir deprem anında, kaçacak süre kazanılabiliyor. Bu önlemlerin, binayı güçlendiren sistemler olmadığına dikkat çeken Erdik, duvar kağıdının deneme aşamasında olduğunu söylüyor. Hedef, duvar kağıdını, yeni yılda Türkiye'de kullanıma sokabilmek. Henüz ticari üretimine başlanmamış olan duvar kağıdının, maliyeti düşürülmeye çalışılıyor.

Göksel Göksu
cnnturk.com, 26/11/2007