Avrupa'da HIV(AIDS): "İki Kat Arttı"

Avrupa Birliği'nde yeni HIV(AIDS) vakalarının, 1999 yılından bu yana yaklaşık iki kat arttığı bildirildi. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yapılan araştırmaya göre; HIV(AIDS) teşhislerinde, en büyük artış Estonya'da kaydedildi. Estonya'yı, Portekiz ve İngiltere izliyor.

ESTONYA SALGINI

Estonya hükümeti, altı yıl önce, AIDS danışma merkezlerince teşhis edilen, yeni HIV vakalarının yüzde 90'ını, şırınga yoluyla virüse yakalanan uyuşturucu bağımlılarının oluşturduğunu bildirdi. HIV(AIDS)'li sayısındaki artış, virüsün, uyuşturucu kullananlardan, cinsel partnerlerine geçtiğini gösteriyor.

AB Raporunda, HIV(AIDS) vakalarının yarısından fazlasının, karşı cinsle ilişki sonucunda meydana geldiği; ancak eşcinsel erkeklerin, hala daha yüksek bir risk taşıdığı belirtildi. İngiltere'de de Sağlık Koruma Dairesi, halen ülkede 73 bin yetişkinin HIV(AIDS)'li olduğunu tahmin ediyor.

AVRUPA'NIN SİCİLİ KÖTÜLEŞİYOR

Geçen yıl AB üyesi 25 ülkede teşhis edilen yeni HIV'li sayısı 26 bin 220 oldu. Bu da milyonda 67'lik bir oran anlamına geliyor. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Başkanı Zsuzsanna Jakob, Avrupa'daki gerçek HIV(AIDS)'li sayısının, yapılan tahminlerden çok daha yüksek olduğunu, zira Avrupa'daki HIV'lilerin, neredeyse üçre birinin virüse yakalandıklarından habersiz olduklarını belirtti.

Jakob:

"Bu kişiler, habersizce taşıdıkları virüsü, başkalarına bulaştırmama konusunda fazla önlem almıyorlar. Tedavi istemeleri olasılığı da düşük. Dolayısıyla bizim için, bu gizli salgına eğilmek, başlıca önceliğimiz oldu" dedi.

İngiltere, geçen yıl belirlenen 8925 yeni HIV(AIDS) vakasıyla birinci durumda. Ardında 5750 vakayla Fransa, 2718 vakayla Almanya geliyor. Ancak bu sayılar nüfusla orantılandırıldığında, Estonya baş sırayı çekiyor.

bbcturkish, 23/11/2007