Denizlerdeki Canlıların Göçü: "Ekolojik Dengeyi Yıkıyor"

Eriocheir sinensis- Çin yengeci
Deniz Anası

Son zamanlarda, Akdeniz'de görülen Hint denizi canlılarının ardından, bu kez İngiltere sahilleri, yabancı deniz canlılarının istilasına uğradı. Uzmanlar, yerel canlı türlerinin, büyük tehdit altında olduğunu duyurdu.

İngiliz sahillerinde, zebra midyesi, Çin yengeci ve iğneli denizanaları gibi yabancı türlerin sayısı her gün artarken; bögesel türler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Sayıları artık onbinlerle ifade edilmeye başlayan yabancı türler, doğal yaşam sistemini tehdit ediyor. Uzmanlara göre bu canlılar, larva olarak İngiltere sahillerine gelip, yaşama tutunuyor. Özellikle midye ve yengeçler, nehir yataklarına büyük zarar veriyor. Bu durumun önüne geçilmemesi halinde, ekolojik denge, altüst olacak ve balıkçılık büyük bir darbe alacak.

AKDENİZ'DE DENİZANASI İSTİLASI

Geçen yıl da, Cebelitarık Boğazı'ndan Akdeniz'e giren milyonlarca dev denizanası, İspanya açıklarını istila etmiş, sadece bir günde 500'e yakın kişiyi çarpmıştı. "Cara bela Portuguesas" adı verilen denizanalarının çok zehirli ve tehlikeli olduğu uyarısında bulunan uzmanlar, ölü bile olsa denizanaları ile temasta bulunulmamasını istemişlerdi. Sadece İspanya sahilleri, 60 milyon denizanasının akınına uğramıştı.

hurriyet.com 25/11/2007