Çocuklar Emeklemeden: "İyiyi ve Kötüyü Anlıyor"

Araştırmalar, bebeklerin, daha konuşmaya, oturmaya, emeklemeye bile başlamadan, 6 aylıkken, çevrelerindeki insanların niyetlerini sezebildiğini; dostu düşmanı ayırdettiğini gösteriyor.

ABD’de yapılan bir araştırmada uzmanlar, bebeklerin yaşamlarının ilk aylarında, sosyal algılama yeteneğinin geliştiği, sonucuna vardılar. Nature adlı bilim dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmaya göre, bu ilk algılamalar, sonraki yıllarda oluşan ahlaki değerler ve davranışlara da temel oluşturabilir.

Araştırmanın başkanı Kiley Hamlin:

“Bebekler, daha altı aylıkken çok şey öğrenmiş ve içselleştirmiş oluyor. Bunların, doğuştan bilgiler olduğunu söyleyemeyiz, ancak konuşma öncesi, dolaylı eğitim yoluyla edindikleri sonucuna varabiliriz. Bu araştırma, bebeklerin, ahlaki değerlere sahip olduğu anlamına gelmiyor ama; iyi şeyler yapan insanlar hakkında olumlu, kötü şeyler yapan insanlar hakkında, olumsuz duygular hissetmelerine yol açan, temel bilgiyi edinmiş olduklarını gösteriyor. Bu, daha sonraki yıllarda, daha bir rasyonellik kazanacak olan değerler sisteminin, önemli bir parçası gibi görünüyor.”

SOSYAL LABARATUVAR

Bütün sosyal yaratıklar gibi insanlar da, diğer insanları, başkalarına nasıl davrandıklarına bakarak, yargılama yeteneğine sahiptir. Ancak bu davranışın kökleri ve nasıl geliştiği, çok iyi anlaşılabilmiş değildir.

Kiley Hamlin ve Yale Üniversitesindeki meslektaşları, 6 ve 10 aylık bebeklerin, çevrelerindeki insanların davranışlarını değerlendirme yeteneğini sınayan, deneyler yaptılar ve bebeklerin çoğunun, iyi ve kötü insan davranışını ayırdedebilecek; sosyal zekaya sahip olduğu sonucuna vardılar.

Ancak bebeklerin, diğer insanlarla gerçek bir sosyal iletişim içine girmeleri, 1.5 yaş civarında başlıyor.

ntvmsnbc, 23/11/07