Elektromanyetik Dalgalar: "İnsandan Elektron Koparır"

Elektronik aletlerin yaydığı, yüksek frekanslı manyetik dalgaların, sinir sistemini etkilediği; insanları daha stresli,daha kararsız hale getirdiği ifade edildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Demircan, başta bilgisayar ve televizyon olmak üzere; elektromanyetik dalga yayan ve evlerde sıklıkla kullanılan elektronik aletlerin yaydığı manyetik dalgaların, yüksek frekans içermeleri halinde, "insan vücudundaki minerallerin elektronlarını kopardığı"nı söyledi.

Serbest elektronların vücutta elektrik akımı oluşturduğunu; bu elektrik akımının, sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğini belirten Prof. Dr. Demircan, metal aletlere dokunulduğunda ortaya çıkan kıvılcımın, bu etkileşimden kaynaklandığını ifade etti.

"SİNİR SİSTEMİNİ" OLUMSUZ ETKİLER

Prof. Dr. Osman Demircan, vücutta bulunan elektrik dalgalarının dışında, serbest elektronların oluşturduğu elektrik dalgalarının, sinir sistemini, olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Sinir sisteminin, beyin ile kaslar arasındaki iletişimi, zayıf elektrik dalgalarıyla yönlendirdiğini belirten Demircan; dolayısıyla insanların, daha stresli, daha yorgun, daha kararsız hale geldiğini bildirdi.

''
ELLERİNİZİ VE YÜZÜNÜZÜ YIKAYIN,TOPRAKTA YÜRÜYÜN''

Prof. Dr. Demircan, bu etkileşimi ortadan kaldırmanın en kolay yolunun, "ellerinizi ve yüzünüzü, zaman zaman yıkayın, çıplak ayakla toprakta yürüyün." olduğunu söyledi.

Elektromanyetik etkiden korunmanın bir başka yolunun ise, "elektronik aletlerin bulunduğu ortamlar"dan uzak durmak olduğunu belirten Prof. Dr. Demircan, şunları kaydetti:

''Elektronik aletlerin yaydığı yüksek frekanslı manyetik dalgalar, insan vücudundaki minerallerin elektronlarını kopararak sinir sistemini etkiliyor. Özellikle yaygın olarak kullanılan bilgisayar ve televizyon, manyetik dalgaları, en fazla yayan elektronik aletlerin başında geliyor. Büyük bilgisayar ve televizyon ekranlarındaki yayınların yüksek frekanslarının, insan sağlığına zararlı frekansları içermemesi için etkin yöntemler uygulamaya konulmaktadır.''

AA,(samanyolu.com) 22/11/07