"Domuz Eti" Yiyen Çinli Kız: "Delirdi"

Çin'de tam pişmemiş domuz eti yiyen genç bir kızın, beyninde kurtçuklar oluştuğu ve bundan dolayı delirdiği bildirildi.

Çin'in Zhejiang eyaletindeki yerel medyanın haberine göre, daha yumuşak olduğu için, tam pişmemiş domuz eti yemeyi seven 16 yaşındaki Xiao Ting adlı bir kızın, yediği domuz etinin ardından, delirdiği kaydedildi.

Haberde, domuz eti yedikten bir süre sonra; birden başını ellerinin arasına alarak, kendini yerlere atan ve beyaz köpükler kusan Xiao'ın, acilen hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Deliren kızda, ayrıca sara hastalığı belirtisi olduğunu söyleyen doktorlar; Çinli kızın beyninde yaptıkları tetkiklerden sonra, inanılmaz bir şekilde, 10 adet kurtçukla karşılaştıkları ifade edildi. Doktorlar, kurtçukların; en uzununun 3 cm, en küçüğünün ise 0.5 cm olduğunu dile getirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada, domuz etinden vücuda giren "tenyalar"ın, bir süre sonra, kan yoluyla; beyinde kurtçuklar oluşmasına sebep olduğu bildirildi.

Doktorlar, özellikle tam pişmemiş domuz etindeki, bu tip tenyalardan dolayı, insan beyninin, büyük zarar görebileceğini vurguladılar. Doktorlar,medya yoluyla halkı uyararak; etteki tenyaların temizlenmesi için, 54 derecenin üzerinde, en az 10 dakika pişirilmesi gerektiğini hatırlattılar. Tenyalar, beyine ulaştıkları takdirde, delirme haricinde; görme, dokunma, konuşma, felç, baş ağrısı ve kusma gibi bozukluklara neden oluyor.

Çin, Dünya'da domuz etini, en çok tüketen ülke olarak biliniyor. Binlerce kişinin ölümüne neden olan Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS) ve Kuş gribi gibi öldürücü hastalıklar, Çin'de ortaya çıkmıştı.

CHA, (sabah.com), 20/11/07

Tenya yumurtası

Domuz Tenyası (Taenia solium)

Ülkemizde yaygın olmamakla birlikte Dünya'da çok yaygındır. Sığır tenyasından farklı olarak; beyin, kalp, göz, akciğer, cilt altı ve kaslarda kist oluşumuna neden olabilirler.Yumurtalar bağırsaklara ulaştığında içlerinden larvalar çıkar ve dokulara geçerek kistler oluştururlar. Eğer larvalar, beyne ulaşırsa epileptik ataklar ve diğer sinirsel problemlere neden olabilirler. Bu duruma cysticercosis adı verilir.(ys)