Dünya: "Kasırga ve Sellerle Boğuşuyor"

Bangladeş

Bangladeş’te büyük yıkıma yol açan Sidr kasırgasında ölenlerin sayısı 3000'e ulaştı. Ülkede ölü sayısının, 10 000'e çıkabileceği belirtiliyor. Dünya'nın pek çok bölgesi, seller altında.

Dünya'nın en yoksul ülkelerinden Bangladeş’te, büyük yıkıma yol açan Sidr kasırgasında 3000'e ulaşan ölü sayısının, daha da artacağı tahmininde bulunuyor.


Bangladeş Kızılay Teşkilatı Başkanı Abdur Rab, ölenlerin sayısının 5 000'i aşabileceğini, ancak 10 000'in altında olacağını söyledi. Bangladeş Kızılayı, felaketten etkilenen bölgede, 900 000 ailenin yardıma ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Kurtarma görevlileri, yardım bekleyen binlerce felaketzedeye ulaşmak için çabalarken, Bangladeş donanması da, tonlarca gıda ve tıbbi malzemeyi afet bölgelerine gönderdi.

Ancak birçok bölgeye hala yardım ulaşmadı. Çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvanın telef olduğu afette; bu ay sonunda başlaması beklenen, ülkenin en önemli besin kaynağı olan pirincin hasadı da, imkansız görünüyor.

DÜNYA SELLER ALTINDA

Bengaldeş'in dışında, Papua Yeni Gine ve Doğu Akdeniz’de de seller etkili oldu. Yunanistan’da son iki günde meydana gelen yağışlar sonucu, sel sularına kapılan 1 kişi öldü. Seller, büyük maddi hasara yol açtı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya da, sular altında kaldı.

PAPUA YENİ GİNE'DE."KASIRGA"

Aşırı yağış ve seller, Dünya'nın pek çok bölgesinde, etkili oluyor. Endonezya'nın doğusunda yer alan Papua Yeni Gine’de de, kasırgayla birlikte gelen şiddetli yağışların yol açtığı sellerde, 17 kişi öldü. Hükümet, yüzlerce ev, onlarca köprü ve yolun yıkıldığı felaketin ardından, ülkenin kuzeyinde olağanüstü hal ilan etti.

Kabine, ülkenin savunma güçlerinin kurtarma operasyonları için, Oro eyaletine seferber edilmesine ve maddi hasarın, devletin bütçesinden karşılanmasına onay verdi. Bu arada, yerel basın, ölü sayısının 70 olduğunu bildirirken, 50 kişinin kayıp olduğunu yazdı.

Yunanistan

YUNANİSTAN’DA: "SEL"

Yunanistan’da da son iki günde etkili olan şiddetli yağışlar, yaşamı felce uğratırken, başkent Atina yakınlarında sel sularına kapılan bir kişi öldü.

Ülkenin büyük bölümünde etkili olan dolu ile karışık sağanak yağışlarda, Mora yarımadasında, geçen yaz yaşanan orman yangını felaketinde zarar gören İlia bölgesi ile Kavala ve Drama illerinde, binlerce dönüm arazi, sular altında kaldı ve çok sayıda ev-iş yeri zarar gördü.

Viotia ilindeki Lutofiyu bölgesinde meydana gelen kasırganın da, çok sayıda yerleşim biriminde büyük çapta maddi hasara yol açtığı belirtildi. Bu arada, bölgedeki akarsuların taşma olasılığına karşı, Batı Trakya’daki, Rodop ve Meriç illerinde, olağanüstü hal ilan edildi.

BULGARİSTAN’IN BAŞKENTİ: "SULAR ALTINDA"

Bulgaristan’da bir gün süren karla karışık şiddetli yağmur yüzünden, başta başkent Sofya olmak üzere çevredeki birçok büyük kenti sel bastı.

Sofya’nın çevre yolu dahil birçok sokak ve caddesi su altında kalırken, şehirdeki trafik felce uğradı.

Kontrolsüz yoğun inşaat çalışmaları nedeniyle, başkentin kanalizasyon şebekesi, birçok yerde tıkandı. Pançarevo Gölü bölgesinde bir tesiste çalışan iki işçi, yükselen sulardan kaçamadı, olay yerine yollanan dalgıç ekipleri tarafından kurtarıldı

ROMANYA: "LİMANLARI KAPATTI"

Romanya

Romanya, kötü hava koşulları nedeniyle, Karadeniz’deki bütün limanlarını kapattı.

Köstence limanı trafik kontrol yetkilisi Florea Rasica:

“Şiddetli rüzgar nedeniyle, bütün Karadeniz limanlarındaki faaliyetler askıya alındı” dedi.

Köstence limanından bir yetkili ise, havanın kısa zamanda iyileşmesinin beklenmediğini belirterek, faaliyetlerin askıya alınmasının 12 saat sürmesini bekledikleri söyledi.

TÜRKİYE'DE: "YAĞIŞLAR ve SELLER"

Hayrabolu ovası

Sağanak yağış ve seller, Trakya, Akdeniz, Ege’de hayatı felce uğrattı. Tunca nehri taştı, Hayrabolu Ovası sular altında kaldı, Marmaris’te hasar 8 milyon YTL. Yağışın yarısı sokaklara, yarısı barajlara düştü. Trakya, Ege ve Akdeniz, selin arkasından çamur deryasına döndü.

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’nde, Çokal Barajı’nın bendinin yıkılmasıyla; on binlerce dönüm ekili buğday, günebakan ve çeltik tarlaları, sular altında kaldı. Tekirdağ’da, selin vurduğu Marmara Ereğlisi’ne bağlı Sultanköy Beldesi’nde, çok sayıda koyunun boğularak telef olduğu ortaya çıktı.

Edirne’de, sağanak yağış nedeniyle Meriç ve Arda nehirlerinin debilerinde, önemli ölçüde artış oldu.
Tekirdağ’ın Hayrabolu İlçesi’nde taşkın nedeniyle tarım alanları sular altında kaldı. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, taşkın sularının bulunduğu Hayrabolu Ovası’ndaki buğday ekili; 31 bin 200 dönüm arazi sular altında kaldı. Tekirdağ ve çevresinde, tekrar kuvvetli sağanak yağış beklendiği bildirildi. Şarköy İlçesi’nde ise, yağışlar nedeniyle zeytin üreticilerinin tarlaları zarar gördü.

Ajanslar, (YS) 19/11/07