"Yaklaşansaat" Sığınağı Açılıyor

Dünya'da bilinen, tüm tarım türlerinin "tohumlar"ını korumak için Norveç'in yaptığı, "kıyamet günü sığınağı"nın soğutucuları, bugün çalıştırılıyor.

"Science Daily" deki habere göre; "Svalbard International Seed Vault" adı verilen ve Kuzey Kutbu yakınlarındaki Spitsbergen adasında, bir dağın içine inşa edilen sığınakta; 4,5 milyon tohum örneği saklanacak. Norveç hükümeti, Dünya tarımını, nükleer savaş, meteor çarpması, iklim değişikliği gibi gelecekteki muhtemel felaketlerden korumayı amaçlayan sığınağın resmi açılışını, 26 Şubat 2008 de yapacak.

Sığınağın mimari planlarını tanıtan Norveç hükümeti, 4,5 milyon tohum örneğine ev sahipliği yapacak. 120 metre uzunluğundaki tohum sığınağının maliyetinin, 5 milyon doları bulduğunu bildirmişti. Sığınaktaki tohumların; toplanması ve muhafazası, Küresel Tahıl Çeşitliliği adlı bir kuruluş tarafından yapılıyor.

Özellikle küresel ısınma sonucu Grönland, Kuzey ve Güney Kutuplarındaki buz tabakalarının erimesiyle, yükselecek su seviyesinin üzerinde kalacağı hesaplanan sığınakta, tohumlar, -18 derecede saklanacak.

sabah.com 16/11/07