Sahibini İzleyen "Akıllı Bavul"

Sahibini takip eden bavul, Rus bilim adamları, bir ilke imza atarak; sahibini takip eden, dünyanın ilk akıllı bavulunu icat ettiler.

Son teknoloji kullanılarak üretilen akıllı bavul, elle çekilmeye gerek kalmadan, otomatik olarak sahibini takip edecek. Üzerine yerleştirilen pusula ve sensör vasıtasıyla, sahibinin cebindeki minik kartla irtibat kuracak akıllı bavul, sahibinin peşini bir an bile bırakmayacak.

Robot bavul, hareket sırasında, yol boyunca karşılaşacağı çeşitli engelleri de kolayca aşabilecek. İnişli- çıkışlı yollarda,kendi hızını kontrol edecek ve merdiven başına veya balkon kenarına yaklaştığında ise kendiliğinden duracak.

İki saat hareketini sağlayacak, şarjlı akülerle donatılan robot bavul, 30 kilogram yük kapasitelidir. Bavulun alt kısmına yerleştirilen transformatör, her türlü fişe takıldığında şarj edilebilecek. İkisi sabit, biri döner başlıklı, toplam üç tekerleği bulunan bavulun, su geçirmez olduğu, ayrıca özel ışıklarla donatıldığı kaydedildi.

Yakın zamanda, seri üretimine başlamayı hedefleyen Rus bilim adamları, yeni robot bavulun, piyasa fiyatı konusunda henüz açıklama yapmadılar.

samanyoluhaber, 14/11/07