Yeni Çevre Felaketi: Karadeniz'e Tonlarca Petrol-Kükürt Karıştı

Karadeniz’in Rusya kıyılarında, şiddetli fırtınanın bilançosu ağır oldu. Fırtınada, batan bir tankerden 2 bin ton petrol; diğer tankerden de, 6 bin 500 ton kükürt denize döküldü. Moskova, iki geminin batmasıyla yaşanan büyük çevre faciasını; "Pazar günü doğayla deniz muharebemiz vardı. Maalesef savaştan yenik çıktık" diye kamuoyuna duyurdu.

Karadeniz’de, 2 geminin ikiye bölünerek battığı, 8 geminin de, dev dalgalar tarafından, kibrit çöpü gibi kıyıya savrulduğu görüntüleri, Rus halkını şoke etti. Rusya Olağanüstü Durumlar Bakanlığı, 24 saatten beri kayıp olan 8 denizcinin cesedinin de bulunduğunu duyurdu.

MOTORİN VE KÜKÜRT

Novorosiysk kıyılarından, Azak Denizi’nin başladığı Kerç Boğazı’na kadar tüm sahil; karaya vurmuş irili ufaklı tekne iskeletleriyle dolarken, en endişe verici açıklama Rusya Çevre Bakanlığı’ndan geldi. İkiye bölünerek batan "ağır fraksiyon" motorin yüklü "Volganeft-139" tankerindeki, 5 bin ton yükün tamamının, denize aktığı açıklandı. Hemen ardından, aynı bölgede batan kuru yük gemisi "Volnogorsk"un taşıdığı 6500 ton kükürdün de, deniz dibini boyladığı bildirildi.

FELAKET BÜYÜYOR

Rus yetkililere dayanarak, haber yayınlayan resmi RİA ajansı, çevre felaketiyle ilgili ilk sonuçları da vermeye başladı. Buna göre, Rusya’nın Kafkas Limanı bölgesinde, 30 bin kuş telef oldu. Ölen balık miktarı ise ölçülemiyor.

Pazar günkü fırtınanın yarattığı bilançonun, hala tam olarak bilinemediğinin ifade edilmesi de, ayrı bir tedirginlik yaratıyor. Yeni gelen bazı bilgilere göre; sayısı tam olarak belli olmayan hasar görmüş başka gemilerden de denize petrol akmış olabilir. Karadeniz’de hafta sonundaki şiddetli fırtınada en az 10 geminin battığı bildiriliyor.

İlk belirlemelere göre, aylarca sürecek denizi temizleme çalışmaları dahil, fırtına faciasının Rusya’ya maliyetinin, 1 milyar doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

UZUN VADEDE: "EKOSİSTEM YIKIMI"

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Başar, denize yayılan petrolün, kısa vadede çevre kirliliği yaratacağını, ancak uzun vadede, Karadeniz’in ekolojik yapısını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Başar şöyle devam etti:

"Ukrayna karasularında yaşanan bu çevre faciası, sadece o ülkeyi değil, Karadeniz’e kıyısı olan Türkiye, Rusya, Bulgaristan, Gürcistan ve Romanya’yı da yakından ilgilendirmektedir. Karadeniz, kapalı bir deniz olduğu için, kendini yenileme süreci, diğer denizlere göre daha uzun sürmektedir. Petrol, kıyıya ulaştığında, daha da fazla kirliliğe neden olacaktır ve ekosistem son derece olumsuz etkilenecektir."

Araştırmalara göre; Karadeniz’e, her yıl 110 bin tondan fazla petrolün karıştığına dikkati çeken Başar:

"Petrol taşımacılığında, boru hatlarının kullanılması teşvik edilmelidir" dedi.

cnnturk, 13/11/07