Maymundan Kopyalanmış: "Embriyo"

ABD’li araştırmacılar, ilk kez bir "primat"tan klonlanmış embriyo üretmeyi başardılar. Yetişkin maymun üzerinde yapılan deney, gelecekte insana da uygulanabilecek. İnsan yumurtaları da klonlanmış embriyolara dönüştürülebilecek. Ancak böyle bir gelişmenin şiddetli etik tartışmalarına yol açacağı biliniyor.

Amerikalı bilim adamları, ilk kez yetişkin maymunlardan, düzinelerce klonlanmış(kopya) embriyo üretmeyi başardılar. Oregon Eyaleti’ndeki Ulusal Primat Araştırma Merkezi’nde yeni bir teknik ile gerçekleştirilen çalışma, "klonlamada dev adım" olarak nitelenirken; aynı yöntemin, "klonlanmış insan embriyosu üretimi" için de kullanılabilme ihtimali ortaya çıktı.

Bir devrim olarak tanımlanan bu yeni teknikle, bilim adamları, insan yumurtalarını da, klonlanmış embriyolara dönüştürebilecekler. Daha önce insan dahil, primat embriyosu klonlama girişimlerinde, teknik sorunlarla birlikte, etik açıdan da büyük tartışmalar çıkmıştı. Bilim çevrelerinde, maymun ve insanlarda, kopyalanmış embriyo üretimi, fazla ümit vermiyordu.

"Dev" diye nitelenen bu son deneyde, bilim adamları, on yaşındaki yetişkin bir erkek maymundan, klonlanmış embriyo ürettiler. Çalışma ile ilgili raporun bu ay sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. Aynı çalışmada, klonlanmış embriyolardan alınan kök hücreler, laboratuvar koşullarında, olgun kalp hücreleri ve beyin nöronlarına dönüştürüldü.

BUNDAN SONRA SIRA İNSANDA


Dr. Shoukhrat Mitapilov öncülüğündeki bir ekip tarafından yapılan çalışmada, 100 klonlanmış embriyo, 50 taşıyıcı dişi maymunun rahmine yerleştirildi. Ancak henüz bunların hiçbirinde, hamilelik sonucuna ulaşılamadı.

Dünya'daki "ilk klon memeli" olan koyun Dolly’nin doğumu için, tam 277 ayrı deneme yapılmıştı. Dr. Mitapilov, yeni bir teknikle, primat yumurtalarının her biri ile, maymun deri hücresinin çekirdeğine, "füzyon yöntemi" uyguladı.

Dr. Mitapilov, çalışmanın Nature Dergisi’nde yer alacağını ifade ederek, ayrıntı vermedi. Diğer bilim adamları da, Dr. Mitapilov’un çalışmasından, övgüyle söz ettiler. Avustralyalı Prof. Alan Trounson:

"Bu noktadan sonra,insanlara geçilebilir" diye konuştu.

Emekli oluncaya kadar Dr. Mitapilov ile birlikte çalışan Prof. Don Wolf ise yeni teknik için:

"Primat yumurtalarına hasar veren morötesi ışık ve boya kullanılmıyor. Daha önce maymunlarla yaptığımız deneylerde, yumurtaya hasar verdiğimizi bilmiyorduk" diye konuştu.

Kasım Cindemir
hürriyet.com 13/11/07

Kopyalama Sınırlandırılmadı: "Kopya İnsanlar Yakında!"

1997 yılında kopyalanan koyun: Doly

İrlanda’daki bir insan hakları merkezi, BM’nin, insan kopyalamayı önleme konusunda, yetersiz kaldığını açıkladı. Yetkililer:

"Kopya insanların ortaya çıkması ve çoğalması an meselesi. Bu önlenmeli, ancak önlenemezse, kopya insanların hakları, mutlaka korunmalı" dedi.

Uluslararası toplumun, üreme amaçlı insan kopyalamayı (klonlama) yasaklamaya, ya da muhtemel ayrımcılığa, hatta suistimale karşı gelecekte ortaya çıkabilecek klonlanmış insanların, haklarını korumaya hazırlanması yönünde acilen bir anlaşmaya varması gerekebileceği bildirildi.

İrlanda Ulusal Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi’nden Brendam Tobin ve ekibinin yayımladığı rapor; BM’nin üreme amaçlı kopyalamayı, yasa dışı ilan etmekte başarısız olması ve araştırmalardaki hızlı gelişmeler yüzünden kopyalanmış insanların ortaya çıkmasının, an meselesi olduğunu ortaya koydu.

Tobin, tedavi amaçlı denetimli kopyalama araştırmalarına izin verilirken, üreme amaçlı insan kopyalamasının, yasayla dünya çapında yasaklanmasının, istenen bir seçenek olduğunu söyledi.

BM’nin, kopyalanmış insanlara saygı gösterilmesi ve kopyalanmış insanların ön yargı, suistimal ya da ayrımcılığa karşı koruması yönünde, büyük çaplı programlar başlatması gerektiğini ifade etti.

Fransa ve Almanya, BM’den, üreme amaçlı kopyalama girişimlerine, küresel bir yasak getirilmesini istemiş, ancak tedavi amaçlı klonlama deneylerine izin verilmesini talep etmişti.

BM’deki tartışmalar sırasında, birçok hükümet bu görüşe sahip çıkmış; ancak aralarında ABD ve Vietnam’ın da bulunduğu bazı ülkeler, amacı ne olursa olsun, her türlü klonlama çalışmasına karşı çıkmışlardı.

ntvmsnbc 12/11/07

Ruslarda "İnsan Kopyalama"nın Eşiğinde

2007 Şubatında, Çin'de kopyalanan tavşan

Koyun kopyalamayla başlayan klonlama çılgınlığına, maymun da eklendi. Maymun kopyaladıklarını ileri süren Rus bilim adamlarının yeni hedefi ise çok tartışılacak!

Rusya'da bilim adamları, ilk kez maymun klonladıklarını iddia etti. Rus bilim adamları, denenen yeni yöntem ile, insan klonlamasına, çok yaklaştıklarını iddia ettiler. Ruslar, bu konudaki bilimsel açıklamayı ise ay sonunda yapacaklarını ifade ettiler. Ayrıca Rus bilim adamları, kullandıkları yöntemin çok başarılı olduğunu ve bu yöntemi, insan klonlanmasında denemek istediklerini söylüyorlar. Ruslara göre, insan klonlamak, bu aşamada, daha kolay.

CHA 12/11/07