Anne Sütü: Bebeğin Zekasını Olumlu Etkiler

İngiltere ve Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırmada, anne sütünün, çocuklarda zeka seviyesinin gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu belirttiler.

Anne sütü ile beslenen çocukların, FADS2 adı verilen bir genin, özel etkisiyle, zeka düzeylerinin gelişiminde, artış olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada, zeka seviyesinin yüksek olmasında, anne sütünün tek başına etken olmadığı, aile ve sosyal çevre gibi etkenler ile genetik faktörlerin de rol oynadığı tespit edildi.

İngiltere ve Yeni Zelanda'da 3 bin bebek üzerinde inceleme yapan araştırmacılar, FADS2 geninin etkilendiği çocukların, IQ seviyesinin, diğer çocuklardan 6.8 puan yüksek olduğunu buldu.

Bu farkın, çocuğun sosyo-ekonomik durumu, annenin IQ'su, bebeğin, doğum ağırlığı veya hamilelikte annenin yaşı gibi etkenlerle değişkenlik gösterdiği belirlendi.

Bir enzim, doğumdan sonraki ilk aylarda beyinde toplanan, çoklu doymamış yağ asitlerini, besleyici yağ asitlerine dönüştürüyor. Bu enzimin, anne sütünde bulunduğunu belirten araştırmacılar, bu enzimin, zeka seviyesinin gelişimi üzerinde etkili olduğunu düşünüyor.

cnnturk.com 06/11/2007

Anne Sütü: Kansızlığa Ve Hastalıklara Karşı Koruyucu

Bebeklerin, eksik anne sütü alması ve demir bakımından zayıf gıdalarla beslenmesi, kansızlığa neden oluyor. Uzmanlara göre bebek her ağladığında, annenin onu emzirmesi gerekiyor.

Uzmanlar, bebeklerdeki kansızlığın temel sebebinin, bebeğin anne sütü almaması ve demirden eksik gıdalarla beslenmesi olduğuna dikkat çekiyorlar. Ve kansızlığın belirtisi olarak, süt çocuklarında huzursuzluk, davranış değişiklikleri, iştahsızlık, uykusuzluk veya normalin üzerinde uyuma gibi belirtiler görülebildiğini söylüyorlar.

Daha büyük çocuklarda ise kansızlık belirtilerinin; yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, çabuk yorulma ve nefes darlığı gibi yakınmalar olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, annelerin bebeklerini, her ağlamalarında, emzirmelerini tavsiye ediyorlar.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, anne ve anne adaylarına verilen eğitim seminerlerinde, yeni doğan bebek için en ideal besinin, anne sütü olduğunu, çocuğun, anne sütü ile beslenmesinin sayısız yararları olduğunu anlatıyor. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan annenin, önceleri az miktarda gelen sütünün, bebeğin emme uyarısı ile kısa zamanda artacağını anlatan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri şunları söylüyor:

"Bebeğinizi emzirirken utanmayın ve sıkılmayın. Kendinizi rahat bırakarak, sadece bebeğinizle bütünleşerek emzirin. Bebeğinizin en mutlu olacağı yer anne kucağıdır. Şüphesiz, yavrusunu bağrına basıp emzirmek de, anne için mutluluk verici bir olaydır."

Yeni doğan bebek için en ideal besinin anne sütü olduğunu vurgulayan yetkililer, şu bilgileri verdi:

"Anne sütü en doğal ve en taze besindir. Anne sütü her zaman temizdir ve mikropsuzdur. Anne sütü, yeni doğan bebeği hastalıklara karşı korur. Doğumdan sonra, ilk yarım saat içinde emzirmeye başlanmalıdır. Anne sütü, daima hazırdır, ekonomiktir. Anne sütü, bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan sonra, ilk birkaç gün içinde gelen koyu ağuz sütü bebeğe mutlaka verilmelidir.

İlk birkaç gün, anne sütü gelmiyor diye hemen mama biberonunu, bebeğe vermeyiniz. Bebeği her ağladıkça emziriniz. Sık sık emzirme, arzuyla emzirme, meme bezlerini uyararak, süt yapımını arttırır. Bebek emzirirken dik tutulmalıdır. Yatar durumda emzirme, bebeğin genzine süt kaçırır ve fazla gaz yutmasına neden olur. Emzirme işleminden sonra bebeğin gazını çıkartınız. İlk 6 aylık dönemde, anne sütü, yeterli olduğu; yani bebek yeterli kilo aldığı sürece, bebeğe hiçbir ek mama vermeyiniz."

CHA 06/11/2007