Marmara'da: "Deprem ve Tsunami Tehdidi!"

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde 3 Kasım 2007 de düzenlenen "Deprem, Binalarımız ve Önlemler" konulu konferansta, Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi altındaki fay aktiviteleriyle ilgili gözlem ve araştırmalarının sonuçlarını açıklamıştı. Prof. Görür, faylarda, 1999 depremi öncesi gibi faaliyetler ve gaz çıkışlarını, gözlemlediklerini belirterek; "Marmara'nın altı fokur fokur kaynıyor" demişti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Güngör'ün açıklamasına desktek vererek; Marmara Denizi altındaki çatlaklara, özel denizaltı ile inip, gaz çıkışı gözlemlendiğini hatırlatarak; "Kaynayan bu kazan taşabilir" uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Ersoy, ayrıca deprem tetiklemesiyle, Marmara'nın altında; 1000 metre derinliğindeki üç çukurun, İstanbul'da tsunamiye yol açabileceğini belirterek:

"İstanbul'daki tarihsel depremlerde oluşan tsunami, iki-üç kilometre içeri girerek surları bile aşmıştı. Yarım metre yükseklikteki tsunami dalgası bile, insanları öldürebilir. İstanbul'daki deprem, 3 metreyi aşan tsunami dalgalarına neden olabilecektir" dedi.

Kemal Pehlivanoğlu
sabah,
05/11/07