Dolu Felaketi: "Yarından Sonra Çağrışımı!"

Kolombiya’da meydana gelen kar ve dolu felaketi, trafiği de felç etti. Buz kütlelerinin arasında sıkışan araçlar, itfaiyenin yardımıyla kurtarıldı.

Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya, tarihinin en büyük kar fırtınalarından birini yaşıyor. Yetkililerin yaptıkları açıklamalara gör; başkent Bogota'nın tüm ana yolları, şiddetli kar ve dolu nedeniyle, neredeyse tamamen kapandı. Buz kütleleri ise yollara kaydı. Sıkışan otomobiller, itfaiye ekiplerinin yardımıyla kurtarılmaya çalışıldı. Ülkede yoğun yağış nedeniyle sel felaketi de yaşanıyor.

MEKSİKA'DA: KATRİNA KASIRGASI VE SEL FELAKETİ

Meksika'da günlerdir süren yağmurlar ölüm getirdi. Ülkenin güneyinde sele kapılan 8 kişi yaşamını yitirirken, kurtarma görevlileri, evlerin çatılarından insanları helikopterle taşıdı.

Eyaletin büyük bölümü sular altında kalırken, sel sularının yükselmesiyle on binlerce kişinin mahsur kaldığı belirtiliyor. Yetkililer, Chiapas eyaletinde yaşanan sel nedeniyle evlerin boşaltıldığını ve onbinlerce kişinin çadır kentlere taşındığını söyledi. Ancak boş evlerin de, yağmacıların akınına uğradığı belirtiliyor.

Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon, durumu "olağanüstü derecede ciddi" olarak niteledi. Eyalet valisi Andres Granier, sel baskınlarından çok sayıda insanın etkilendiğini belirterek, yaşananları Amerika'daki Katrina Kasırgası ile kıyasladı.

Granier, eyaletin 2,1 milyonluk nüfusunun yarısından fazlasının selden etkilendiğini söyledi. Tabasco eyaletinin başkenti Villahermosa ve çevre kasabaların birer "kahverengi göl" halini aldıkları, sadece bazı ağaçların ve çatıların görünür halde olduğu haberleri geliyor.

Eyalet valisi, haftasonunda yağmurların sürmesinin beklendiğini ve bu durumun da tabloyu daha da kötüleştirebileceğini bildirdi. Eyaletin tüm tarım ürünlerinin sel baskınları sonucu zarar gördüğü belirtiliyor. Vali, eyalet topraklarının %70'inin sular altında kaldığını bildirdi.

Yetkililer, bölgede temiz içme suyunun kısa süre içinde bitebileceğini belirtiyor. Meksika'daki petrol çıkarma faaliyeti de sellerden olumsuz etkileniyor. Geçen hafta Meksika Körfezi'nde bir petrol platformunun fırtına sonucu sürüklenmesi ile, 21 kişi yaşamını yitirmişti. Meksika'nın ana petrol limanlarından üçü de fırtınalar nedeniyle kapatılmıştı. Bunun sonucunda da ülkedeki petrol ihracatının neredeyse tümü ve üretimin de yaklaşık beşte biri durmuş vaziyettedir.

bbcturkish.com 03/11/07