Şişmanlık(Obezite): Kanser Sebebi

On yıl önce, sadece bir kanser türünün, aşırı kilo ile ilişkisi olduğunu söyleyen bilim kurulu, bugün obezitenin, 10 çeşit kanser türünün sebebi olduğunu ortaya koydu. Sağlıklı beslenme, kanseri önlemenin en önemli yöntemi.

Kanser ve beslenme tarzı arasındaki ilişkiyi inceleyen en büyük araştırma, İngiltere’de tamamlandı. Dünya Kanser Araştırma Fonu’nun (WCRF) oluşturduğu uzmanlar kurulu, yedi bin araştırmanın sonuçlarını raporlaştırarak; kansere karşı kurallar listesi oluşturdu. Kilo ile kanser arasında kesin bir ilişki tespit eden uzmanlar, aşırı vücut yağının, altı farklı kanser türüne yol açtığını bildirdi.

Raporu hazırlayan uzmanlar kuruluna başkanlık eden Prof. Sir Michael Marmot, kanserin, beslenmeyle ilgili nedenlerini incelerken; kilonun bu kadar önemli olduğunu görünce çok şaşırdığını söyledi. Rapora göre, ideal kilosunun çok az üzerinde olanlarda bile; meme, bağırsak ve pankreas gibi yaygın kanser türlerine yakalanma riski artıyor.

Aynı kurulun 10 yıl önce hazırladığı raporda, sadece bir kanser türünün aşırı kiloyla ilişkisi ispatlanmıştı. Son raporda, 1960’lardan beri yapılan yedi bini aşkın araştırma, dokuz bilim kurulu tarafından derlendi ve alanında, Dünya'ca ünlü 21 uzman tüm bu bilgileri tek bir havuzda topladı. Sağlıklı beslenme yoluyla aşırı kilo alınmasının engellenmesi halinde, her yıl 100 bin kanser vakasının önlenebileceği bildirildi.

hürriyet.com 02/11/07