Yunusların İntiharı: İnsanlık İçin Bir "Uyarı" mı?

İran'da, karaya vuran 152 yunus için alarma geçildi. Bilim adamları ve çevreciler, yunusların neden intihar ettiklerini araştırıyor.

İran'ın güney sahillerinde geçen ay, 79 yunusun karaya vurmasının ardından; geçen hafta da, 73 yunus, aynı alanda " intihar etti." Bilim adamları ve çevreciler, bu sevimli yaratıkların neden karaya vurduklarını anlamak için alarma geçti. 

Tahran yönetimine yakınlığı ile bilinen Iran gazetesinin yazdığına göre; balıkların intiharları devam ediyor. Yunusların, yeniden denize yönlendirildiklerini ancak, dönmeyi reddedip, yine karaya vurduklarını bildirdi.

Bilim adamları, bu gizemli intiharların, nedenini anlamaya çalıştıklarını, ancak şu ana kadar yapılan çalışmaların, sır perdesini henüz aralayamadığını belirttiler.

Jask sahillerindeki toplu yunus ölümleriyle ilgili olarak çevreciler, deniz suyundaki kirlilik, ya da yanlış avlanma olduğunu öne sürerken; İranlı yetkililer, "çizgili yunusların" çevre kirliliğinden değil, "toplu intihar" sonucu, öldüğünü iddia ediyor.

"Sadece yunuslar değil, balinalar, foklar, arılar ve daha başka canlıların da topluluk halinde ölümü seçmeleri, sanıldığı kadar basit görünmüyor. Bu ölümlerde anlamlı bir "sır perdesi" bulunuyor. Ve de sanki, insanoğlunu, bu "derin gafleti"nden uyandırmak için, kendilerini, feda ediyorlar.(ys)"

hürriyet.com 30/10/07