Kaliforniya'da:Tarihinin En Yıkıcı Yangını

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, önceki gün başlayan ve eyalet tarihinde şimdiye kadar görülen en yıkıcı yangınlardan sayılan yangın, 20 noktada devam ediyor.

Yangınlarda 5 kişi yaşamını yitirirken, aralarında itfayecilerin de bulunduğu onlarca kişi yaralandı: Yaklaşık 2 bin ev hasar gördü, binlerce ev de yanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yangınları söndürmek için yaklaşık 6 bin itfayeci görev başında. Söndürme çalışmalarına havadan da destek sağlanmasına rağmen, sıcak hava ve şiddetli rüzgar yangıların kontrol altına alınmasını engelliyor.

İtfaiye ekipleri, kontrol altına alınamayan alevlerle boğuşurken, ABD başkanı, 7 bölgede olağanüstü hal ilan etti. Federal kurumlara, Kaliforniya'da yangın tehdidi altında olan bölgelere yardım için yetki verdi.

Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger'in yardım talebine karşılık, Federal Acil Durum İdare Kurumu, bölgeye; battaniye, çadır ve diğer yardım malzemelerini göndermeye başladı. 1500 kişilik Kaliforniya Ulusal Muhafız Birliği, tahliyelere yardım etmesi ve muhtemel yağmaları önlemesi için görevlendirildi. Arizona ve Nevada gibi komşu eyaletler de yardım seferberliğinde.

Yetkililere göre zarar, yüz milyonlarca dolar, yarım milyondan fazla insana da bölgeden ayrılmaları tebliğ edildi. Bu sayının 1 milyonu bulabileceği belirtiliyor. Evlerini terkedenler okullara ve stadlara yerleştiriliyor.

Ünlülerin de Evleri Yanıyor

Kuraklık ve sıcaklar yüzünden çıkan, rüzgârın etkisiyle yayılan yangınlar, Kaliforniya'nın güney bölgelerinde, binlerce bina için risk oluşturmaya devam ediyor.

Şu ana kadar 250 bin kişi evlerinden kaçmak zorunda kaldı. Tahliye edilen evler arasında 'Titanic' filminin yönetmeni James Cameron ve 'Grease' filminin oyuncularından Olivia Newton-John'un evleri de var. Yakın zamanda Britney Spears ve Lindsay Lohan gibi ünlü isimlerin de tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezi Promises da tahliye ediliyor.

Çöl rüzgarları sebebiyle yangınlar kontrol altına alınamıyor.

radikal.com 24/10/07